- Charytatywny wymiar Kościoła będzie coraz ważniejszy, jeśli Kościół w czasach rosnącego sekularyzmu nadal chce być blisko ludzi - powiedział arcybiskup Berlina.
Kard. Rainer Maria Woelki zaznaczył, że Kościół na nowo musi zwrócić uwagę na ubogich i wykluczonych ze społeczeństwa.
Według kardynała „skandal pedofilski oraz afera wokół biskupa Limburga doprowadziły do utraty zaufania do Kościoła i do Caritas w Niemczech. Wraz z malejącą liczbą wiernych maleje społeczna akceptacja katolickich przekonań”. Dlatego, jak wyraził się przewodniczący Komisji Charytatywnej niemieckiego episkopatu niemiecka, „Caritas stoi obecnie przed wielkimi wyzwaniami”. Berliński arcybiskup zaapelował, by parafie nie przymykały oczu na biedę i nie oddawały opieki nad ubogimi „profesjonalistom z Caritas”.
Potrzebna jest lepsza koordynacja między głoszeniem Słowa a diakonią, czyli między duszpasterstwem parafialnym a zaangażowaniem charytatywnym. Kard. Woelki poprosił też placówki Caritas, by „samokrytycznie sprawdzały, na ile ich oferta pomocy naprawdę jest blisko człowieka, a na ile jest biurokratycznym elementem większej instytucji charytatywnej”. Niemiecki purpurat wypowiedział się podczas spotkania w Akademii Katolickiej w Dreźnie. Aktualnie w Niemczech trwa debata na temat przyszłości Caritas i modelu jej funkcjonowania.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.