"Tornister Pełeń Uśmiechów"

Caritas Archidiecezji Białostockiej w ramach ogólnopolskiej akcji "Tornister Pełen Uśmiechów" chce wyposażyć dzieci z najuboższych rodzin w regionie w tornistry i wyprawki szkolne. Od środy każdy chętny może wziąć z Caritas pusty tornister, by uzupełnić go wyprawką.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor białostockiej Caritas ks. Grzegorz Kłoczko, w tym roku przygotowano na razie 350 plecaków. Ale - jak dodał - mając doświadczenie z ubiegłego roku, ta liczba może się zwiększyć. Dodał, że często ludzie kupują nie tylko wyprawki, ale też kolejne plecaki.

Akcja w Caritas Archidiecezji Białostockiej organizowana jest po raz drugi. Wszyscy chętni, którzy chcą wziąć pusty tornister i dokupić do niego m.in. zeszyty, plastelinę, bloki, mazaki, piórnik i inne potrzebne uczniom rzeczy, mogą się zgłaszać do punktu Caritas w Białymstoku lub odebrać plecak w swojej parafii. Plecaki z wyprawkami będą przyjmowane do 20 sierpnia, a dzieciom rozdane zostaną 31 sierpnia.

Ks. Kłoczko powiedział, że akcja uczy ludzi pomocy tym najbardziej potrzebującym osobom. "To lekcja miłości i miłosierdzia. Plecaki zabierają rodzice, do sklepów idą ze swoimi dziećmi, które pomagają kupić to, co jest potrzebne. Myślę, że w ten sposób uczą się one pomagać swoim kolegom i koleżankom. Trudno sobie wyobrazić piękniejszą lekcję miłości" - dodał ksiądz.

Dwa plecaki wypełni Łucja Leśniewska z dwójką swoich dzieci. Pani Łucja powiedziała dziennikarzom, że bardzo chętnie dołącza do takich akcji, dzięki którym może pomóc. Mówiła, że nie trzeba być super bogatym człowiekiem czy biznesmenem, żeby pomóc innym. "Zdecydowałam się też na udział w tej akcji ze względu na swoje dzieci, które uwrażliwiam od małego na potrzeby drugiego człowieka. Dlatego chciałabym, żeby widziały i uczyły się pewnych zachowań, które będą wcielały w swoje życie" - dodała.

Do akcji przyłączyła się też Emilia Sadowska z siostrą i rodzicami. Powiedziała PAP, że to rodzice nauczyli ją, że trzeba się dzielić, dlatego z siostrą chętnie biorą udział w takich akcjach. Wyprawkami szkolnymi uzupełnią dwa tornistry. "Czasami jest taka sytuacja życiowa, że ludzie nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom podstawowych rzeczy, a każde dziecko ma prawo do rozwijania się, do uczęszczania do szkoły, posiadania podstawowych przyborów, dlatego chciałabym takim dzieciom jak najbardziej pomóc" - dodała.

W ubiegłym roku dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu białostoczan udało się wyposażyć ponad 300 uczniów z białostockiej archidiecezji.

Kampania "Tornister pełen Uśmiechów" ma charakter ogólnopolski, a jej organizatorem od czterech lat jest Caritas Polska przy współdziałaniu Caritas diecezjalnych. W ciągu trzech lat udało się rozdać 17,5 tys. wyposażonych wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci w Polsce, w tym dla 8 tys. małych powodzian.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama