Irlandzki rząd chce łamania tajemnicy spowiedzi

Minister sprawiedliwości Irlandii Alan Shatter wywołał wzburzenie, zgłaszając projekt ustawy, nakazującej kapłanom katolickim łamanie tajemnicy spowiedzi w przypadkach przestępstw seksualnych wobec dzieci i nieporadnych dorosłych. Spowiednik, który nie zgłosi, że usłyszał o tym w konfesjonale, miałby podlegać karze co najmniej 5 lat więzienia.

Pierwsze wzmianki o możliwości wprowadzenia takiego prawa pojawiły się w ubiegłym roku. Reakcja była oczywista:

- Irlandia może ustanawiać takie prawa, jakie chce, ale musi wiedzieć, że Kościół nigdy nie podda się przymusowi donoszenia przez spowiedników władzom państwowym – stwierdził abp Gianfranco Girotti z watykańskiej Penitencjarii Apostolskiej.

- To wzywanie dla samych podstaw wolnego społeczeństwa – podkreślił prymas Irlandii kard. Seán Brady.

- Nie mam zamiaru łamać tajemnicy spowiedzi kogokolwiek, zwłaszcza ministra Shattera – dodał ks. Sean McDonagh z uważanego za liberalno-progresywistyczne Stowarzyszenia Księży Katolickich.

- Tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna. I na tym koniec - powiedział już po ogłoszeniu projektu biskup pomocniczy Dublina Bishop Raymond W. Field.

Komentatorzy zwracają, że tajemnica spowiedzi chroniona jest we wszystkich państwach świata, w których Kościół katolicki działa legalnie.

Przeczytaj komentarz Nie dla was ta wiedza

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama