Papież Franciszek podczas wizyty w sanktuarium maryjnym w Knock modlił się między innymi za ofiary pedofilii w irlandzkim Kościele.
Drodzy bracia i siostry,
Dziękuję Bogu i cieszę się, że jestem wśród was, w sercu narodu irlandzkiego, za możliwość odwiedzenia tego tak drogiego Irlandczykom sanktuarium, w związku ze Światowym Spotkaniem Rodzin. Dziękuję arcybiskupowi Neary'emu i rektorowi księdzu Gibbonsowi za ich serdeczne powitanie.
W Kaplicy Objawienia powierzyłem miłosiernemu wstawiennictwu Matki Bożej wszystkie rodziny świata, a szczególnie wasze rodziny, rodziny irlandzkie. Maryja, nasza Matka, zna radości i trudy, jakich doświadcza się w każdym domu. Zachowując je w swoim Niepokalanym Sercu przedstawia je z miłością u tronu swego Syna.
Pragnąc upamiętnić swoją wizytę przywiozłem w darze złoty różaniec. Wiem, jak ważna jest w tym kraju tradycja różańca rodzinnego. Mam nadzieję, że będziecie kontynuować tę tradycję. Jak wiele serc ojców, matek i dzieci zaczerpnęło pocieszenie i moc w ciągu lat, rozważając udział Matki Bożej w radosnych, świetlistych, bolesnych i chwalebnych tajemnicach życia Chrystusa!
Maryja, nasza Matka, jest także Matką Kościoła i to właśnie Jej zawierzamy dziś drogę wiernego ludu Bożego na tej „Szmaragdowej Wyspie”. Prosimy o wsparcie rodzin w ich trudzie szerzenia królestwa Chrystusowego i troski o najmniejszych z naszych braci i sióstr. Pośród wiatrów i burz dotykających naszych czasów niech będą bastionami wiary i dobroci, które - zgodnie z najlepszymi tradycjami narodu - będą odporne na to wszystko, co chciałoby pomniejszyć godność mężczyzny i kobiety stworzonych na obraz Boga i powołanych do wzniosłego przeznaczenia życia wiecznego.
Niech Matka Boża miłosiernie spogląda na wszystkich cierpiących członków rodziny swego Syna. Modląc się przed Jej figurą, przedstawiłem Jej w szczególności wszystkie ofiary nadużyć popełnionych przez członków Kościoła w Irlandii. Nikt z nas nie może uwolnić się od wzruszenia z powodu losów osób małoletnich, które zostały wykorzystane, okradzione z niewinności i porzucone z bliznami bolesnych wspomnień. Ta otwarta rana rzuca nam wzywanie, by być stanowczymi i zdecydowanymi w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości. Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę dostrzegane przez wielu członków rodziny Bożej. Proszę naszą Matkę Najświętszą, by wyjednała uzdrowienie osobom, które zaznały nadużyć i umocniła wszystkich członków rodziny chrześcijańskiej w stanowczym postanowieniu, by nigdy nie dopuścić do powtarzania się takich sytuacji.
Moja pielgrzymka do Knock pozwala mi również skierować serdecznie pozdrowienie do umiłowanych mieszkańców Irlandii Północnej. Chociaż moja podróż na Światowe Spotkanie Rodzin nie obejmuje wizyty na Północy, zapewniam was o swej miłości i bliskości w modlitwie. Proszę Matkę Bożą, aby wspierała wszystkich członków rodziny irlandzkiej, aby trwali jako bracia i siostry w dziele pojednania. W duchu wdzięczności za postępy ekumeniczne oraz znaczny wzrost przyjaźni i współpracy między wspólnotami chrześcijańskimi modlę się, aby wszyscy uczniowie Chrystusa nieustannie nadal podejmowali wysiłki na rzecz postępu procesu pokojowego i budowania harmonijnego i sprawiedliwego społeczeństwa dla dzieci dnia dzisiejszego, czy to chrześcijanie, muzułmanie czy żydzi - dla wszystkich dzieci Irlandii.
A teraz, z tymi intencjami oraz z tymi wszystkimi, które nosimy w swych sercach, zwróćmy się do Najświętszej Maryi Panny słowami modlitwy Anioł Pański.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zebranym błogosławieństwa apostolskiego papież powiedział:
Chciałbym szczególnie pozdrowić mężczyzn i kobiety, którzy przebywają w więzieniach w tym kraju, i podziękować w szczególności tym z nich, którzy napisali do mnie, wiedząc, że przybędę do Irlandii. Zapewniam was i wasze rodziny o swej, wielkiej bliskości i modlitwie. Niech Maryja, Matka Miłosierdzia, strzeże was i umocni w wierze i nadziei. Dziękuję.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.