Władze Indonezji wycofały pozwolenie na budowę nowego kościoła w diecezji Padang i zapowiedziały, że na tym terenie powstanie obiekt o innym przeznaczeniu.
Przedstawiciele lokalnego Kościoła nazwali tę decyzję kolejnym przykładem łamania wolności religijnej. Zapowiedzieli jednocześnie, że katolicy z miasta Pasir Pangarya, gdzie wznoszono nową świątynię, tak łatwo się nie poddadzą. Ziemia, na której prowadzona była budowa, jest własnością diecezji. Miejscowy ordynariusz oświadczył, że nikomu nie zamierza sprzedać tego terenu.
Indonezyjskie władze najpierw wydały pozwolenie na budowę kościoła św. Ignacego, a następnie ku zaskoczeniu wiernych wycofały je. Na budowę weszła policja, a teren, na którym prowadzono prace, zarekwirowano i ogrodzono drutem kolczastym. Oświadczono m.in., że trzeba ich zaprzestać, ponieważ miejscowa wspólnota muzułmańska nie godzi się na obecność chrześcijańskiej świątyni w tym miejscu. Zgodnie z prawem Indonezji, by móc wybudować nowy kościół, potrzeba zgody co najmniej 60 osób mieszkających w danej dzielnicy i wyznających islam. Katolicy tę zgodę uzyskali, jednak z czasem wielu muzułmanów się z niej wycofało.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.