Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
Aby się w życiu nie pogubić, trzeba się troszczyć o podstawowe relacje, o zachowanie bliskości – przypomniał Papież alumnom Kolegium Capranica, do którego należą seminarzyści i młodzi kapłani kształcący się na rzymskich uczelniach. Franciszek podkreślił, że w ich wypadku chodzi przede wszystkim o zachowanie bliskości z Bogiem, z Ludem Bożym, biskupem i kapłanami. I nie zapominajcie – dodał od siebie Franciszek – że święty Lud Boży jest nieomylny w swej wierze.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wspólnota Kolegium Capranica odzwierciedla różnorodność Kościoła katolickiego. Kształcący się w nim alumni pochodzą z 26 włoskich diecezji i 14 diecezji zagranicznych, w tym z eparchii Kościoła syromalabarskiego. W tej różnorodności pochodzenia i przynależności odbija się coś z jednego, a zarazem zróżnicowanego oblicza świętego Ludu Bożego – powiedział Papież.
Synodalność drogą odnowy
Przyszłym duszpasterzom polecił, aby troszczyli się o misję, do której Jezus powołuje Kościół w naszych, złożonych czasach. Podkreślił, że mają przeżywać tę misję w stylu synodalnym, ponieważ synodalność jest dla Kościoła drogą odnowy duchowej i strukturalnej reformy.
Posługa potrzebującym
Franciszek wyraził też uznanie za posługę, jaką pełnią alumni Kolegium wśród potrzebujących, którzy „wiedzą, że mogą znaleźć w nich wsparcie, aby stawić czoło ciężarom życia”. Papież zauważył, że ta posługa może pomóc również i im, aby nie stracili kontaktu z tymi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, i nie popadli w próżność.
Ważna nie tyle jałmużna, ale relacja z ubogim
Ojciec Święty przyznał, że kiedy spowiada, pyta penitentów, czy dają jałmużnę i w jaki sposób to czynią, czy patrzą ubogim prosto w oczy, czy dotykają ich ręki, a może rzucają tylko im monetę. „Ważna jest nie tyle sama jałmużna, ale nasza relacja z ubogim człowiekiem, z ubogim Jezusem. Trzeba patrzeć w oczy i dotykać ich ręki – dodał Papież.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.