Często dla człowieka władza oznacza posiadanie, moc, dominację, sukces. Natomiast dla Boga władza oznacza służbę, pokorę, miłość – mówił Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański. Papież odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Oto polskie tłumaczenie papieskiego rozważania:
Drodzy bracia i siostry,
Ewangelia dzisiejszej niedzieli (Mk 1, 21-28) przedstawia nam Jezusa, który w dniu szabatu naucza w synagodze w Kafarnaum – małym mieście nad Jeziorem Galilejskim, gdzie mieszkali Piotr i jego brat Andrzej. Po Jego nauczaniu, wzbudzającym podziw ludzi, następuje uwolnienie człowieka opętanego „przez ducha nieczystego” (w. 23), który rozpoznaje w Jezusie „świętego Bożego”, to znaczy Mesjasza. Wkrótce Jego sława rozprzestrzenia się na cały region, który On przemierza, głosząc Królestwo Boże i uzdrawiając chorych wszelkie rodzaju: słowo i działanie. Św. Jan Chryzostom zauważa, jak Pan „przemienia nauczanie z korzyścią dla słuchaczy, przechodząc od cudów do słów i znów od nauczania o swojej doktrynie do cudów” („Homilia na Ewangelię św. Mateusza” 25, 1: PG 57, 328).
Słowo, które Jezus kieruje do ludzi, natychmiast otwiera dostęp do woli Ojca i do prawdy o nas samych. Nie tak jednak było w przypadku uczonych w Piśmie, którzy musieli podejmować wysiłek, aby odczytać Pismo Święte za pomocą niezliczonych rozważań. Ponadto, w celu skuteczności słowa Jezus łączył je ze znakami uwolnienia od zła. Św. Atanazy zauważył, że „rozkazywanie złym duchom i wypędzanie ich, nie jest dziełem ludzkim, lecz boskim”; Pan bowiem „oddalał od ludzi wszystkie choroby i wszelkie słabości. Któż, widząc Jego moc (...) wątpiłby jeszcze, że jest On Synem, Mądrością i Mocą Bożą?" („Oratio de Incarnatione Verbi” 18.19: PG 25, 128 BC.129 B). Władza Boża nie jest siłą natury. Jest mocą miłości Boga, która stwarza wszechświat i wcielając się w Jednorodzonego Syna, zstępując do naszego człowieczeństwa, uzdrawia świat zepsuty przez grzech. Pisze Romano Guardini: „Całe istnienie Jezusa jest przełożeniem mocy w pokorę (...) i władzy, która uniża się do postaci sługi” („Il Potere”, Brescia 1999, 141.142).
Często dla człowieka władza oznacza posiadanie, moc, panowanie, powodzenie. Tymczasem dla Boga władza oznacza służbę, pokorę, miłość; oznacza wchodzenie w zamysł Jezusa, który pochyla się, aby umywać nogi uczniom (por. J 13,5), który szuka prawdziwego dobra człowieka, który leczy rany, który jest zdolny do tak wielkiej miłości, aby dać swoje życie, bo jest Miłością. W jednym ze swoich listów święta Katarzyna ze Sieny pisze: „Trzeba, abyśmy naprawdę widzieli i poznawali światłem wiary, że Bóg jest najwyższą i wieczną Miłością i może pragnąć jedynie naszego dobra" (List 13, w: „Le Lettere”, t. 3, Bologna 1999, 206).
Drodzy przyjaciele, w najbliższy czwartek 2 lutego będziemy obchodzić uroczystość Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Z ufnością prośmy Najświętszą Maryję Pannę, aby prowadziła nasze serca, abyśmy zawsze czerpali z Bożego miłosierdzia, które wyzwala i leczy nasze człowieczeństwo, napełniając je wszelkimi łaskami i dobrem, mocą miłości.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.