Do odważnego czynienia dobra, nawet jeśli w zamian otrzymamy niewiele lub nic – zachęcił Papież w rozważaniu na Anioł Pański. Odnosząc się do niedzielnej Ewangelii, w której Jezus wzywa do nadstawienia drugiego policzka i miłowania nawet naszych nieprzyjaciół przypomniał, że to miłość powoli przemienia konflikty, przezwycięża wrogość i leczy rany nienawiści. Franciszek wskazał, że powinniśmy porzucić logikę zysku i otworzyć na nadzwyczajność bezinteresownej miłości Boga.
Franciszek dla włoskiej stacji telewizyjnej Canale 5.
Ojciec Święty mówił o tym na zakończenie międzynarodowego kongresu nt. współdziałania duchownych i świeckich
Franciszek do uczestników kursu formacyjnego organizowanego przez Trybunał Roty Rzymskiej.
"Ideologia w Kościele - to zaraza"- powiedział papież Franciszek. Wyraził opinię, że "najgorszą rzeczą jest klerykalizm". "Trzeba go przepędzić" - dodał podczas sobotniej audiencji dla uczestników międzynarodowej konferencji pod hasłem: "Pasterze i wierni świeccy wezwani, by podążać razem".
„Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli w sercach i umysłach tę piękną wizję Kościoła: Kościoła dążącego do misji, w którym jednoczy się siły i w którym idziemy razem, by ewangelizować” – powiedział Ojciec Święty do uczestników watykańskiej Konferencji Przewodniczących i Osób odpowiedzialnych Komisji Episkopatów ds. Świeckich.
Ojciec Święty mianował nowych członków i konsultorów Dykasterii Kultury i Edukacji. Są wśród nich metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik oraz ponownie biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Marian Florczyk. W gronie konsultorów tej dykasterii znalazł się ponownie ks. prof. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego w Tarnowie.
Rozpowszechnianie Pisma Świętego przez publikowanie tekstów w różnych językach oraz ich dystrybucja na różnych kontynentach jest dziełem godnym pochwały – powiedział Papież na audiencji dla delegacji Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych.
Ks. Mourad, syriacko-katolicki arcybiskup-nominat Homs, o prawie ludności do godnego życia po trzęsieniu ziemi.
„W Kościele nikt nie powinien być tylko obserwatorem albo jeszcze gorzej, osobą zmarginalizowaną; każdy powinien czuć się czynnym członkiem jednej wielkiej rodziny” – zaznaczył papież, przemawiając do przedstawicieli włoskiej Służby Promocji Wsparcia Ekonomicznego Kościoła. Instytucja ta działa przy miejscowym episkopacie i dba o finansowanie dzieł Kościoła.
O tym, że papieska posługa powinna trwać aż do końca życia mówił między innymi Ojciec Święty 2 lutego podczas spotkania z jezuitami w Demokratycznej Republice Konga. Pytano go na temat ewentualnej rezygnacji a także rezygnacji generała Towarzystwa Jezusowego. „Czy Twoim zdaniem jego urząd powinien pozostać dożywotni?” – zapytał jeden ze współbraci papieża Franciszka.
Franciszek pamięta również o ofiarach wojny na Ukrainie.
Mieszkańcy Sudanu Południowego wciąż żyją papieską pielgrzymką.
Nuncjusz apostolski w Kinszasie o wizycie papieża Franciszka w Demokratycznej Republice Konga.
Papież Franciszek wysłał pomoc ludności Turcji i Syrii, dotkniętej 6 lutego przez katastrofalne trzęsienie ziemi. Portal Vatican News poinformował w środę, że za pośrednictwem urzędu papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego wysłano do Turcji 10 tys. koszulek termicznych, a do Syrii - pomoc finansową.
Ojciec Święty podczas spotkania z przedstawicielami Uniamo – Włoskiej Federacji „Rzadkie Choroby”.
Katastrofalne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, wojna na Ukrainie oraz łamanie praw człowieka w Nikaragui znalazły się w centrum papieskiego apelu wygłoszonego na zakończenie południowego spotkania na Anioł Pański. Papież Franciszek wzywał do niesienia pomocy potrzebującym oraz do zintensyfikowania wysiłków na rzecz pokoju i sprawiedliwości.
W miłowaniu Boga i bliźniego, a nie tylko formalnym przestrzeganiu przykazań nasza wiara znajduje wypełnienie – powiedział Ojciec Święty przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
W obliczu tragedii w Syrii i w Turcji, Papież Franciszek napisał na Twitterze, że nadszedł czas na współczucie, nadszedł czas na solidarność. Dość nienawiści, dość wojen i podziałów prowadzących do samozniszczenia. W smutku zjednoczmy się, pomóżmy cierpiącym, budujmy pokój i braterstwo na świecie.
Rezygnacja Benedykta XVI ze Stolicy Piotrowej przełożyła się ona na dekadę koabitacji dwóch papieży i otworzyła pytania dotyczące kwestii uregulowania statusu papieża emeryta - podkreśla prof. Giovanni Maria Vian. Za pontyfikatu Josepha Ratzingera był on redaktorem naczelnym watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano.