Papież Franciszek udzielił wywiadu belgijskiemu tygodnikowi katolickiemu „Tertio”. Podejmuje w nim wiele kwestii: od Soboru Watykańskiego II do trwającego procesu synodalnego, od wojny na Ukrainie po zapomniane konflikty na świecie.
Ojciec Święty mianował dr Maximino Caballero Ledo, od 1 grudnia ub. roku prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych członkiem Komisji do spraw Zastrzeżonych – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović przemawiając do zgromadzonych w Dreźnie niemieckich biskupów podkreślił, że został „upoważniony z urzędu" do stwierdzenia, iż nawet biskup diecezjalny nie może ustanowić rady synodalnej na szczeblu diecezji lub parafii. Potwierdził też niezmienną ważność listu apostolskiego „Ordinatio sacerdotalis”, w którym Jan Paweł II odrzucił w 1994 roku dopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich. Dodał, że papież Franciszek chce większego udziału kobiet w administracji Kościoła.
28 lutego 2013 roku, dokładnie 10 lat temu, był ostatni dzień pontyfikatu Josepha Ratzingera, papieża Benedykta XVI. Pontyfikat, który trwał 7 lat, 10 miesięcy i 9 dni.
Papież Franciszek odwiedzi Węgry w dniach 28-30 kwietnia. Przebywać będzie jedynie w Budapeszcie. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.
Podczas modlitwy "Anioł Pański" papież Franciszek wyraził ból i modlił się za ofiary katastrofy statku u wybrzeży Crotone. Zginęło w niej kilkadziesiąt osób, także dzieci.
Z diabłem się nie dyskutuje! Nie pokonuje się go negocjując z nim, ale przeciwstawiając się mu słowem Bożym – wskazał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Abp Xuereb w rozmowie z włoskim dziennikiem "Il Giornale" przedstawia swoje wspomnienia dotyczące wydarzeń sprzed 10 lat, o których pisze w książce "Moje dni z Benedyktem XVI".
Sprawiedliwy pokój w obecnej sytuacji to wycofanie Rosjan z terytorium Ukrainy i zakończenie działań wojennych – powiedział szef papieskiej dyplomacji w wywiadzie dla czasopisma America. Dodał, że taki pokój wymaga do pewnego stopnia negocjacji, aby dojść do traktatu lub przynajmniej rozejmu. Jak jednoznacznie podkreślił abp Paul Gallagher, Stolica Apostolska popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
Uniwersytet to nie szkoła jednomyślności, ale zgodności i harmonii między różnymi głosami oraz instrumentami – przypominał Franciszek w przemówieniu do przedstawicieli papieskich instytucji szkolnictwa wyższego w Rzymie. Ojciec Święty zachęcał zebranych do „stawania w chórze” w myśl nauki z Listu do Efezjan św. Ignacego Antiocheńskiego, czyli zgrania się pomiędzy poszczególnymi elementami, osobami czy organizacjami.
Nie wstydźmy się bólu i łez, kiedy patrzymy na Ukrainę – mówił Papież po projekcji filmu dokumentalnego ukazującego konsekwencje rosyjskiej agresji. Franciszek obejrzał go wczoraj wieczorem wraz uchodźcami i członkami ukraińskiej wspólnoty w Rzymie.
Pozostańmy blisko udręczonego narodu ukraińskiego, który nadal cierpi i zastanówmy, czy zrobiono wszystko, co możliwe, aby powstrzymać tę absurdalną wojnę – zachęca dziś na Twitterze Papież. Franciszek przypomina, że pokój zbudowany na gruzach nigdy nie będzie prawdziwym zwycięstwem.
- Dziękujemy, że świat o nas pamięta i włącza sią w modlitwę o pokój - mówi abp Mieczysław Mokrzycki. Ukraina prosi Watykan o pomoc w sprawie deportowanych dzieci.
„Papież jest jedynym, który naprawdę chce pokoju i z tego powodu nie zamyka żadnych drzwi” – mówi abp Paolo Pezzi, który jest arcybiskupem Moskwy i przewodniczącym katolickiego episkopatu Rosji. Komentując dwanaście wojennych miesięcy wskazuje, że wśród mieszkańców tego kraju rośnie świadomość tego, co naprawdę dzieje się na Ukrainie.
Podczas audiencji 23 lutego dla prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro Franciszek upoważnił ten urząd do promulgowania sześciu dekretów beatyfikacyjnych, dotyczących tyluż sług Bożych.
Okres Wielkiego Postu sprzyja powrotowi do spraw zasadniczych, do prawdy o Bogu, o innych ludziach i o nas samych – powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w Środę Popielcową w bazylice św. Sabiny na rzymskim Awentynie. Świątynia ta – siedziba kurii generalnej dominikanów - tradycyjnie inauguruje listę kościołów stacyjnych Wiecznego Miasta. Głowę Franciszka posypał popiołem jego wikariusz generalny dla Rzymu, kard Angelo de Donatis.
„Głoszenie Ewangelii realizuje się jedynie w mocy Ducha Świętego, który poprzedza misjonarzy i przygotowuje serca: On jest «siłą sprawczą ewangelizacji»” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat pasji ewangelizacyjnej.
Stolica Apostolska przypomina o potrzebie ścisłego przestrzegania Motu proprio Traditionis custodes, którym Papież ograniczył przed dwoma laty możliwość w pełni swobodnego sprawowania przedsoborowej liturgii, wprowadzoną przez wcześniejsze motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI. Dowiadujemy się o tym z ogłoszonego dziś reskryptu prefekta Dykasterii ds. Kultu Bożego po wczorajszej audiencji u Papieża.
Warto zachować dwa elementy w swojej pracy: tworzenia oraz kontemplacji.
Kończący swoją posługę prefekta Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc Ouellet ponownie ostrzegł przed schizmą w Kościele, w związku z pojawiającymi się postulatami reform „sprzecznych z ciągłością wiary Kościoła, ze Słowem Bożym, z tradycją Kościoła" – powiedział 19 lutego dla TGcom24, prywatnego włoskiego nadawcy Mediaset.