Pierwszy etap to pełne szacunku spotkanie z gospodarzami tego kraju, z jego odrębną kulturą, tradycjami, wiarą. Na tym etapie Jan Paweł II miał do przełamania lody towarzyszące jego przyjazdowi do Turcji jako do państwa i społeczności przeżywających głęboki kryzys.
Tutaj był świadkiem całego Kościoła, miał potwierdzić wiarygodność przesłania ogłoszonego w Redemptor hoininis, że każdy człowiek jest drogą Kościoła. Każdy konkretny, historyczny człowiek. Ojciec Święty przybył do Ankary w środę 28 listopada 1979 roku na pokładzie samolotu Boeing 727 „Citta del Bergamo", tego samego, którym przyleciał do Polski.
Towarzyszyli mu jego najbliżsi współpracownicy i urzędnicy watykańscy od lat zaan gazowani w dzieło ekumenizmu: sekretarz stanu - kard. Agostino Casaroli, substytut w Sekretariacie Stanu - abp Edoardo Martinez Somalo, przedstawiciele Sekre tariatu Jedności Chrześcijan: przewodniczący - kard. Johann Willebrands, wice przewodniczący - bp Ramon Torella Cascante, podsekretarz - o. Pierre Duprey. oraz prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich - mons. Mario Brini, prefekt Domu Papieskiego- abp Jacąues Martin, ceremoniarz papieski - mons. Virgilio Noe, tra dycyjny już organizator podróży papieskich - bp Paul Marcinkus, sekretarz osobisty Ojca Świętego - ks. Stanisław Dziwisz. Na pokładzie samolotu papieskiego przybyło też do Turcji około 50 dziennikarzy akredytowanych przy Watykanie.
* „Tygodnik Powszechny" 1979 nr 49
Trasa lotu wiodła ponad Pescarą na wschodnim wybrzeżu włoskim, nad Jugosławią (Sarajewo) i Bułgarią (Sofia). Konieczność wyboru nieco dłuższej trasy została spowodowana zamknięciem dla ruchu lotniczego obszaru powietrznego Grecji po inwazji Turcji na Cypr w 1974 r. Tradycyjnym zwyczajem Ojciec Święty przesłał z pokładu samolotu telegramy do szefów państw, nad którymi przelatywał:
Jego Ekscelencja
Szanowny Doktor Sandro Pertini
Prezydent Republiki Włoskiej
Rozpoczynając ekumeniczną pielgrzymkę do szlachetnego narodu tureckiego przesyłam pełne szacunku pozdrowienia Panu i umiłowanemu Narodowi włoskiemu, prosząc Boga Wszechmocnego o nieustanną nad nim opiekę w realizacji postępu społecznego, w braterskiej zgodzie i konstruktywnym działaniu.
Jego Ekscelencja
Marszałek Josip Broz Tito
Prezydent Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii
Przelatując nad terytorium Jugosławii w misji zmierzającej do pogłębienia zrozumienia i stworzenia jedności między chrześcijanami przesyłam z radością pozdrowienia Waszej Ekscelencji i z całego serca życzę wszystkim pańskim drogim rodakom pokoju, szczęścia i wszelkiego błogosławieństwa od Boga.
Jego Ekscelencja Todor Żiwkow Przewodniczący Rady Państwa
Przelatując w kierunku na wschód w misji zmierzającej przede wszystkim do stworzenia jedności między chrześcijanami przesyłam Waszej Ekscelencji serdeczne pozdrowienia w chwili wejścia w obszar powietrzny Bułgarii. Za Pańskim pośrednictwem pozdrawiam drogi Naród bułgarski, dla którego proszę Boga o obfite łaski
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.