Pierwszy etap to pełne szacunku spotkanie z gospodarzami tego kraju, z jego odrębną kulturą, tradycjami, wiarą. Na tym etapie Jan Paweł II miał do przełamania lody towarzyszące jego przyjazdowi do Turcji jako do państwa i społeczności przeżywających głęboki kryzys.
To pierwsze przemówienie, w którym Papież cytował Koran, odbiło się głośnym echem w krajach muzułmańskich, a w samej Turcji przyczyniło się znacznie do ocieplenia atmosfery wokół wizyty.
Z Ankary Jan Paweł II udał się specjalnym samolotem Tureckich Linii Lotniczych do Istambułu.
Na lotnisku Yecilkóy doszło do pierwszego braterskiego uścisku między Papieżem i Patriarchą Ekumenicznym Dimitriosem I, który przybył w towarzystwie dwu członków Świętego Synodu, znanych od dawna z działalności ekumenicznej i będących częstymi gośćmi w Watykanie, metropolitów Melitona z Chalcedonu i Chryzostoma z Myry.
Tym razem na lotnisku nie było gwardii honorowej i orkiestry. Wśród policji, komandosów, strzelców wyborowych, agentów w cywilu, wozów pancernych i jeepów, oczekiwała na Papieża kilkudziesięcioosobowa grupa przywódców religijnych i duchownych różnych wyznań i narodowości. Przybył więc patriarcha prawosławnego Kościoła Ormiańskiego, Sznork Kalustian z biskupem Sahanem i wikariuszem generalnym Derderianem, wikariusz patriarchalny prawosławnego Kościoła Syryjskiego, bp Samuel Akdemir, oraz członkowie Konferencji Episkopatu Turcji (CET): bp Pierre Dubois - przewodniczący, bp Jan Czolakian - wiceprzewodniczący, abp Paul Karatas (obrządek chaldejski), archimandryta Thomas Varsamis i wikariusz patriarchalny Yusuf Sag (obrządek syryjski).
Po krótkiej ceremonii powitania Ojciec Święty odleciał specjalnym helikopterem do rezydencji państwowej Sale Kósk, gdzie był podejmowany przez ministra spraw zagranicznych Turcji, H. Erkmena. Po obiedzie Papież zwiedził słynny kompleks pałacowy sułtanów otomańskich - Topkapi Sarayi oraz położoną opodal dawną bazylikę bizantyjską - Hagia Sophia.
Odwiedziny w Hagia Sophia oczekiwane były przez wszystkich obserwatorów z dużym napięciem. Ten najwspanialszy pomnik architektury bizantyjskiej zbudowany na polecenie cesarza Justyniana (w latach 532-537) został po zdobyciu Konstantynopola przez Turków (1453) zamieniony na meczet. Atatiirk pozbawił go w 1923 r. funkcji religijnej i uczynił obiektem muzealnym. Zgodnie z laickim prawem tureckim na terenie muzeum nie wolno się publicznie modlić. Kiedy papież Paweł VI odwiedził w 1967 r. Hagia Sophia i ukląkł do krótkiej modlitwy w miejscu złożenia bulli kardynała Humberta - wzbudziło to oburzenie opinii tureckiej, choć papież uzyskał na to specjalne pozwolenie od rządu tureckiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.