94. Pielgrzymka zagraniczna Jana Pawła II - Ukraina 23-27.06.2001 r.
Ostatni dzień wizyty Jana Pawła II we Lwowie rozpoczął się od prywatnej Mszy, którą Papież odprawił w kaplicy swojej rezydencji. Razem z nim modlili sie jedynie jego najbliżsi współpracownicy, reszta biskupów i towarzyszących Ojcu Świętemu osób uczestniczyła w celebrowanym na hipodromie nabożeństwie, w czasie którego Papież wyniósł na ołtarze 28 nowych ukraińskich błogosławionych. Tymczasem od wczesnych godzin rannych podmiejski hipodrom wypełniali wierni.
Niektorzy musieli przebyć długą drogę, często idąc na spotkanie z Papieżem kilka dni, gdyż - jak mówili - "na bilet pięniędzy juz nie wystarczyło". Oprócz wiernych z zachodniej Ukrainy, gdzie żyje przeważająca część grekokatolików, przybyli przedstawiciele ukraińskiej emigracji i pielgrzymi z Rosji, Białorusi, Polski, Słowacji, Węgier i Zakarpacia. Teren, który wczoraj rozbrzmiewał polską mową i polsko-ukraińsko-papieskimi flagami, dziś stał się może mniej kolorowy, ale szybko wypełnił się wspaniałym śpiewem liturgii biznatyjskiej.
Na Mszę przybył tez prezydent Kuczma, ktorego serdecznie witał bp. Julian Gbur, ale większa część pielgrzymów, widząc zbliżającego się do ołtarza prezydenta, zareagowała gwizdami. Stopniowo na hipodromie zaczęło brakować miejsca. Jak wszyscy zgodnie oceniają, beatyfikacja ukraińskich męczenników zgromadziła co najmniej milion dwieście tysięcy wiernych. W czasie tej Mszy Papież beatyfikował 28 grekokatolików, z których większość została zamordowana lub była prześladowana w czasach sowieckich.
Ojca Świętego powitał zwierzchnik grekokatolików, kardynał Lubomyr Huzar. W swym wystąpieniu przypomniał "bezbożny reżim" i prześladowania religii, szczególnie grekokatolików na Ukrainie w okresie władzy sowieckiej. "Zajaśniało światło nad Ukrainą" - wołał w uniesieniu, zwracając się do Jana Pawła II i dodał: "Teraz wita Ciebie ziemia halicka, której trafił się los osobliwy,udało się jej zachować wiarę".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.