"Wiara czyni cuda i leczy" powiedział na początku swej pielgrzymki Benedykt XVI. Mówiąc te słowa myślał o „Farmie Nadziei", którą odwiedził w sobotę po południu. Skuteczność wyleczeń z narkomanii i alkoholizmu sięga tam 60 proc.
Fazenda da Esperança, czyli Farma Nadziei jest ośrodkiem resocjalizacyjnym dla młodych uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Pierwsza powstała właśnie w Guaratinguetá. W 1979 r. niemiecki franciszkanin, Hans Stapel, przybył do tej miejscowości nieopodal Aparecidy. Cztery lata później przystał na pragnienie młodego parafianina Nelsona Giovanellego dos Santos, by zacząć konkretnie pomagać młodym w nałogach. Gdy sami uzależnieni zaczęli prosić o pomoc powstała pierwsza farma, miejsce wspólnego życia przez całą dobę.
W 1999 r. ordynariusz Aparecidy, kard. Alois Lorscheider zatwierdził inicjatywę jako diecezjalne stowarzyszenie wiernych. Dziś w samej Brazylii są 32 „Farmy Nadziei”. Kolejne powstały w Meksyku, Gwatemali, Paragwaju, Argentynie, Mozambiku, Niemczech, na Filipinach i w Rosji. W męskich i żeńskich Farmach przebywa ok. 3 tys. osób: narkomanów, nieletnich matek, bezdomnych, zarażonych wirusem HIV, czy terminalnie chorych. Swoje życie dzieli z nimi 240 osób konsekrowanych. Fakt, że Papież podjął decyzję by odwiedzić wykluczonych, ludzi z marginesu jest rzeczą niewiarygodną, wyjątkowa, o bardzo silnym przesłaniu uważa założyciel dzieła, o. Hans Stapel.
„Dla mnie to jest wielkie przeżycie, gdyż Ojciec Święty może zobaczyć jak żyjemy. A jest to bardzo proste życie, codziennie znaczone fragmentem Słowa Bożego, które usiłujemy realizować. Doświadczamy, jak ludzie się zmieniają żyjąc słowem Bożym. Oprócz tego – co bardzo ważne – pracujemy. Wszyscy na chleb zarabiają, nie żyją z pomocy społecznej, ale z pracy własnych rąk. Poza tym żyjemy w rodzinie, zgodnie z zamysłem Bożym dla człowieka. Samemu trudno życiu sprostać.
Te trzy rzeczy: życie Słowem Bożym, praca i wspólnota rodzinna pozwalają się realizować. A gdy ktoś jest spełniony narkotyki nie mają znaczenia, inne używki, nawet pieniądze stają się niepotrzebne, bo szczęście je przerasta. My tu doświadczamy obecności Zmartwychwstałego pośród nas. To jest wspaniałe doświadczenie” – powiedział założyciel dzieła, o. Stapel.
Dwa tysiące uzależnionej młodzieży własną pracą na „Farmach Nadziei” zarabiało na to, by móc tu przyjechać na spotkanie z Papieżem. Wśród nich było 40 Rosjan.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.