„Jeden z najwybitniejszych Następców św. Piotra ostatnich stuleci”. „Wielki myśliciel katolicki, autorytet duchowy i choć skromny człowiek, to jednak człowiek niezwykłego formatu”.
Z wielkim smutkiem, ale z i z głęboką wiarą przyjąłem informację o przejściu do Domu Ojca papieża emeryta Benedykta XVI, jednego z najwybitniejszych Następców św. Piotra ostatnich stuleci - oświadczył w sobotę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Benedykt XVI był papieżem kontynuującym w sposób kreatywny i twórczy pontyfikat Jana Pawła II; mieli jedno myślenie, jedno serce - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak dodał, papież senior był też jednym z największych teologów naszych czasów. Przywołując słowa Benedykta XVI, wypowiedziane po śmierci Jana Pawła II, że papież patrzy na nas z Domu Ojca, kard. Nycz wyznał, że modli się za papieża, "jak się modlimy za zmarłych o łaskę: przyjęcia do nieba, przebaczenia słabości wszelkich grzechów, bo człowiek jest tylko człowiekiem, ale w jakimś głębokim przekonaniu, że także dziś papież Benedykt patrzy na nas z domu jego i naszego Ojca, z nieba".
Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia
„Wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła, za jego pasterską i pokorną służbę, za bogactwo nauczania oraz świadectwo świętości, jakie nam zostawił” – napisał kard. Stanisław Dziwisz. „Szczególnie osobiście dziękuję mu za miłość do naszej Ojczyzny, Polski, wyrażaną wielokrotnie w czasie jego posługiwania na Stolicy Piotrowej, a także za jego odwiedziny wkrótce po wyborze Ojczyzny umiłowanego przez niego swego Poprzednika, Jana Pawła II. Wszyscy zapamiętaliśmy jego słowa +Kraków Jana Pawła II jest moim Krakowem+”
„To był wielki teolog, człowiek wielkiej wiedzy i wiary, a równocześnie prosty, zwyczajny, bardzo serdeczny. Był to też wielkiej klasy muzyk” – powiedział o Benedykcie XVI ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.
„W tym czasie Narodzenia Pańskiego, który był tak drogi zmarłemu papieżowi, stajemy z serdeczną wdzięcznością wobec tego, który przez całe swe życie i pasterskie posługiwanie wskazywał nam na Jezusa Chrystusa. Wraca do nas bogactwo jego myśli i głębia teologicznej refleksji, ale nade wszystko pokora i prostota, z jaką prowadził Kościół oraz świadectwo prawdziwej miłości wobec każdego człowieka” - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Odszedł największy teolog katolicki naszych czasów” - napisał o zmarłym emerytowanym papieżu prymas Węgier kardynał Peter Erdo.
„Do domu Ojca odszedł Papież Benedykt XVI. Wielki myśliciel katolicki, autorytet duchowy i choć skromny człowiek, to jednak człowiek niezwykłego formatu. Autor wybitnych dzieł teologiczno-filozoficznych, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i dziekan Kolegium Kardynalskiego” - napisał na Facebooku premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
„Papież Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca. Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności. R.I.P.” - napisał prezydent RP Andrzej Duda na Twitterze.
„Moje myśli są z katolikami we Francji i na całym świecie, pogrążonymi w żałobie po odejściu Jego Świątobliwości Benedykta XVI, który duszą i inteligencją pracował na rzecz bardziej braterskiego świata” – napisał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.
Prezydent Włoch Sergio Mattarella oddając hołd zmarłemu w sobotę emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI podkreślił, że jego śmierć jest "żałobą dla Italii". Premier Giorgia Meloni nazwała go "gigantem wiary i rozumu".
Na wiadomość o śmierci byłego papieża Benedykta XVI premier Czech Petr Fiala napisał na Twitterze, że zmarły był jedną z czołowych postaci intelektualnych naszych czasów. Prymas Czech, abp. Jan Graubner przypomniał sentyment, jakim Benedykt darzył praską figurkę Jezusa – „Prażske Jezulatko”.
„Jestem zasmucony po tym, jak dowiedziałem się o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. Był on wielkim teologiem, którego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku była historycznym momentem dla katolików i niekatolików w naszym kraju” – napisał na Twitterze brytyjski premier Rishi Sunak.
„Świat traci formacyjną postać Kościoła katolickiego, niepokorną osobowość i mądrego teologa. Moje myśli są z papieżem Franciszkiem” - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
„Opłakujemy naszego bawarskiego papieża. Śmierć Benedykta XVI głęboko mnie porusza, podobnie jak wielu ludzi w Bawarii i na całym świecie” - podkreślił w sobotę premier Bawarii Markus Soeder.
„Jestem zasmucona wiadomością o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Emeryta Benedykta XVI. Europa go opłakuje. Niech spoczywa w pokoju” - napisała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
„Odejście papieża Benedykta przepełnia mnie smutkiem. Moje współczucie kieruję do wszystkich katolików. Swoją rezygnacją dał wyraźny sygnał. Widział siebie przede wszystkim jako sługę Boga i Jego Kościoła” - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
„Ojciec Święty Benedykt XVI odszedł do Boga. Był wielkim duchowym przywódcą, godnym kontynuatorem dzieła św. Jana Pawła II. Światu będzie brakować Jego głosu” - napisała europosłanka Beata Szydło na Twitterze.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda składając kondolencje z powodu śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI podkreślił, że „straciliśmy duchownego, w centrum nauczanie którego zawsze był dzisiejszy świat i człowiek”.
Jednym z największych teologów swoich czasów nazwał zmarłego dziś Benedykta XVI prymas Kościoła anglikańskiego Justin Welby. Zapewnił, że opłakuje śmierć papieża seniora „z Kościołem na całym świecie, a szczególnie z Ojcem Świętym Papieżem Franciszkiem i całym Kościołem katolickim”. „We wszystkim, nie tylko w swoich pismach i kazaniach, patrzył na Jezusa Chrystusa, obraz niewidzialnego Boga. Było zupełnie jasne, że Chrystus był korzeniem jego myśli i podstawą jego modlitwy” – podkreślił abp Welby.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, oddając hołd zmarłemu w sobotę emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, podkreślił jego zaangażowanie na rzecz niestosowania przemocy oraz pokoju.
W wydanym oświadczeniu Guterres napisał, że składa kondolencje katolikom i innym ludziom na świecie, zainspirowanym przez życie Benedykta XVI w modlitwie i przez "wytrwałe poświęcenie na rzecz niestosowania przemocy oraz dla pokoju".
Składam najszczersze kondolencje papieżowi Franciszkowi, a także hierarchom i wiernym Kościoła Rzymskokatolickiego na całym świecie w związku ze śmiercią papieża Benedykta XVI; był to wybitny teolog, intelektualista i orędownik uniwersalnych wartości - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"On zostanie zapamiętany jako wybitny teolog, który poświęcił życie Kościołowi, wiedziony swoimi zasadami i wiarą. Jak powiedział podczas swojej wizyty w Białym Domu w 2008 r., +potrzeba globalnej solidarności jest tak pilna, jak nigdy, jeśli wszyscy ludzie mają żyć w sposób warty swojej godności" - napisał prezydent Joe Biden w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu.
"Niech jego skupienie na duszpasterstwie miłości będzie nadal inspiracją dla nas wszystkich" - dodał.
"Wiadomość o śmierci poprzednika Waszej Świątobliwości, Benedykta XVI, przyjąłem z głębokim smutkiem. Z sentymentem wspominam spotkanie z Jego Świątobliwością podczas mojej wizyty w Watykanie w 2009 roku. Wizyta (Benedykta XVI) w Wielkiej Brytanii w 2010 roku miała istotne znaczenie dla umocnienia relacji między Stolicą Apostolską a Zjednoczonym Królestwem" - podkreślił Karol III. Treść depeszy monarchy przytoczył dziennik "Guardian".
[Aktualizujemy]
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.