Dziś spotkał się z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
Sekretarz Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Paul R. Gallagher, który 8 listopada przybył z wizytą oficjalną do Moskwy, spotkał się 9 bm. z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem i ministrem spraw zagranicznych tego kraju Siergiejem Ławrowem. Na konferencji prasowej po rozmowach powiedział on, że poruszono m.in. problem afgański a także sprawę uchodźców, którzy obecnie napływają na granicę polsko-białoruską.
Moskwa i Watykan oczekują, że przedstawiciele radykalnego ruchu talibów wypełnią swoje zobowiązania i nie dopuszczą, aby napięcia [u nich] wpływały na kraje sąsiednie – oświadczył szef dyplomacji rosyjskiej. "Mamy wspólne spojrzenie na problem afgański" – zapewnił. Wśród celów, których spełnienia obie strony oczekują od talibów, minister wymienił sprawy "związane ze stabilizacją sytuacji w tym kraju, walkę z terroryzmem, przemytem narkotyków, zapobieganie rozszerzaniu się tendencji konfliktowych na kraje ościenne i oczywiście gwarancję utworzenia rządu z udziałem głównych sił etno-politycznych Afganistanu".
Przechodząc następnie do spraw uchodźców, "którzy w minionych godzinach dotarli do granicy między Polską a Białorusią", gość z Watykanu podkreślił, że Stolica Apostolska oczekuje, że sprawą tą zajmie się cała Europa.
Arcybiskupa przyjął też premier Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin. Witając swego gościa szef rządu wyraził zadowolenie, że dyplomata papieska "poświęca wiele uwagi rozwijaniu stosunków rosyjsko-watykańskich zarówno na szczeblu międzypaństwowym, jak i na płaszczyźnie współdziałania między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem katolickim". Zapewnił, że strona rosyjska "jest także zainteresowana dalszym umacnianiem naszej współpracy".
Premier zaznaczył, że dialog Rosji ze Stolicą Apostolską rozwija się w wielu dziedzinach, co potwierdziło trzecie spotkanie prezydenta Władimira Putina z papieżem Franciszkiem 4 lipca 2019 r. w Watykanie. Za ważne mówca uznał to, że Rosję i Stolicę Świętą łączą wysiłki na rzecz przezwyciężenia globalnych wyzwań, przeciwdziałania terroryzmowi i ekstremizmowi, obrony chrześcijan w strefach konfliktów. "Wspólnymi wysiłkami możemy wiele uczynić dla rozwiązania problemów o charakterze moralnym, umocnienia zasad humanistycznych w stosunkach międzynarodowych i rozwijania dialogu międzyreligijnego" – stwierdził gospodarz spotkania.
Szczególnie podkreślił "uważny i pełen szacunku stosunek Franciszka do stanowiska rosyjskich władz w sprawach międzynarodowych". Wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę swego kraju z Watykanem w wymiarach wielostronnych, przede wszystkim w ONZ, OBWE i w Radzie Europy.
Wspomniał też o innej "ważnej dziedzinie współpracy", jaką jest współdziałanie kulturalno-humanitarne. Przypomniał w tym kontekście niedawne obchody 200. rocznicy urodzin Fiodora Dostojewskiego, prezentację w październiku w Watykanie włoskiego wydania książki Władimira Sołowjowa o nim i zapowiedzianą na najbliższe tygodnie w Rzymie wspólną rosyjsko-watykańską konferencję naukowo-praktyczną poświęconą rosyjskiemu historykowi i teologowi Siergiejowi Awierincewowi.
Miszustin zapewnił również o pragnieniu władz rosyjskich rozszerzenia współpracy w dziedzinie oświaty i ochrony zdrowia, zwłaszcza z watykańskim szpitalem dziecięcym Dzieciątka Jezus, z którym współpracuje moskiewskie Naukowo-Praktyczne Centrum Pomocy Dzieciom. Przed pandemią w Watykanie co roku leczono ok. 20 dzieci z Rosji, przeprowadzano tam wyjątkowe operacje i inne zabiegi.
Abp Gallagher ze swej strony podziękował za słowa powitania i za zaproszenie, zapewniając, że uważa za wielki zaszczyt to spotkanie w Domu Rządu Federacji Rosyjskiej. Dodał, że wielokrotnie zapraszał go minister Ławrow, ale dopiero teraz mógł tutaj przybyć. "Uważam to spotkanie za szczególną możliwość w naszych kontaktach, jest to, jeśli można tak powiedzieć, źródło wartości dodanej, jak się obecnie mówi w stosunkach międzynarodowych" – stwierdził szef dyplomacji watykańskiej.
Zgodził się ze swym przedmówcą, że "istnieje bardzo wiele szczebli współpracy, a wszystkie one mają charakter praktyczny i są wzajemnie korzystne, zwłaszcza w dziedzinie kultury i opieki zdrowotnej". Wskazał, że wiele wydarzeń kulturalnych już się odbyło, a planowane są następne, dodając, iż w dużym stopniu przyczynił się do tego ambasador Rosji przy Watykanie, który "zawsze popierał taką współpracę kulturalną". Zdaniem arcybiskupa dyplomata rosyjski "potrafił zdobyć dla swego kraju wielu szanowanych i wybitnych przyjaciół w ciągu tych lat pełnienia tego urzędu".
Wyraził również zadowolenie ze współpracy z kliniką "Dzieciątka Jezus" i z możliwości leczenia w niej dzieci rosyjskich, wyrażając nadzieję na dalsze rozwój tych kontaktów. Wspomniał też o innych polach współpracy watykańsko-rosyjskiej, po czym zakończył swą wypowiedź słowami: "Tak więc bardzo mi przyjemnie, że jest ta możliwość porozmawiania z Panem. Dziękuję Panu i Pańskim kolegom za to, że znaleźliście czas na spotkanie dzisiaj z nami".
Abp Paul R. Gallagher będzie przebywał w Moskwie do 10 bm.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.