Dziś drugi dzień podróży watykańskiego sekretarza stanu do Rosji.
Program wizyty objął spotkania z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem oraz patriarchą Cyrylem. Jutro kard. Pietro Parolin będzie rozmawiał w Soczi z prezydentem Władimirem Putinem. Jednym z istotnych celów rozmów jest próba przełamania impasu w sprawie wschodniej Ukrainy, gdzie cały czas jest widoczna rosyjska obecność wojskowa i gdzie ciągle giną ludzie. Kolejne ważne kwestie to wojna w Syrii, gdzie również Rosja gra ważną rolę, ale także konflikt w Wenezueli czy problem międzynarodowego terroryzmu.
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji kard. Parolin wyraził zadowolenie ze współpracy dwustronnej, która obejmuje nie tylko stosunki syplomatyczne, ale także wymianę kulturalną i naukowo-medyczną. Dowodem na pozytywny kierunek wzajemnych relacji było podpisanie umowy o bezwizowym ruchu transgranicznym dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych. Umowa ta jednak wciąż nie dotyczy zagranicznych duszpasterzy i pracowników katolickich instytucji na terenie Rosji, a potrzeby duszpasterskie Kościoła w tym kraju były również przedmiotem dyskusji.
Rozmowa z ministrem Ławrowem objęła oczywiście wspomniane wcześniej konflikty, wymieniając konkretnie Bliski Wschód oraz Ukrainę. Watykański sekretarz stanu przypomniał postawę Stolicy Apostolskiej, która z zasady nie identyfikuje się z żadnym stanowiskiem politycznym, starając się raczej o zabezpieczenie dobra wspólnego, ulżenie ofiarom konfliktów, przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz jak najszybsze osiągnięcie trwałego pokoju.
Kard. Parolin stwierdził też pewną zbieżność, choć z odmiennych punktów widzenia, gdy chodzi o zaniepokojenie, jakie budzi los chrześcijan w niektórych krajach Bliskiego Wschodu i Afryki.
Wcześniej kard. Parolin spotkał się z metropolitą Hilarionem, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Rozmowa trwała dłużej niż się spodziewano, bo około dwóch godzin.
Wczoraj natomiast kardynał Parolin odprawił Mszę św. w wypełnionej wiernymi katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. W koncelebrze towarzyszyli mu wszyscy biskupi katoliccy Rosji. Obecni byli oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego.
Dostojnego gościa powitał miejscowy ordynariusz abp Paolo Pezzi. Podkreslił, że jest to druga wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Moskwie. Pierwszym był kard. Angelo Sodano, który w grudniu 1999 r. rekonsekrował odnowioną świątynię katolicką w imieniu papieża Jana Pawła II. Również obecna wizyta kard. Parolina jest dla rosyjskich katolików znakiem obecności między nimi Ojca Świętego.
Homilę wygłosił gość z Watykanu, który przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo papieskie dla rosyjskich katolików, jak zaznaczył, bardzo bliskich sercu papieża Franciszka, zwłaszcza po historycznym spotkaniu z patriarchą Cyrylem na Kubie. Komentując słowa Ewangelii św. Łukasza o Zwiastowaniu powiedział, że Chrystus jest delikatnym światłem „nie oślepiającym, ale wskazującym drogę” do życia prostego, czystego zmierzającego do Boga i człowiek, za przykładem Maryi, wezwany został do zaufania Duchowi Świętemu i do otwartości na jego działania.
Według kard. Parolina podobne wezwanie słychać w wystąpieniach papieża Franciszka i patriarchy Cyryla. Droga wzajemnego zbliżenia, braterstwa i współpracy, której nowy impuls dało ubiegłoroczne spotkanie na Kubie, nie jest rezultatem ludzkich idei i programów, ale przede wszystkim działania Ducha Świętego, któremu powinniśmy być wdzięczni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.