W roku, w którym przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, projekt "Dar i tajemnica" przygotowała Fundacja "Zatrzymać Czas". Spektakl słowno-muzyczny w reżyserii i z udziałem znanego aktora Jerzego Zelnika wystawiono w parafiach Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy i Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
Wierni zgromadzeni w świątyniach wysłuchali w interpretacji Jerzego Zelnika poezji K. Wojtyły, pierwszej części „Tryptyku rzymskiego”, wątków biograficznych i fragmentów Listu do Artystów. Dopełnieniem występu była muzyka na żywo w wykonaniu smyczkowej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Ensemble. Muzycy zaprezentowali utwory G. Agratina, J.S. Bacha, S. Moniuszki i F.P. Schuberta.
Papież Polak od wielu lat inspiruje J. Zelnika. Będąc w Rzeczycy aktor wyznał, że jego stosunek do Jana Pawła II po beatyfikacji i kanonizacji się nie zmienił. – Zawsze uważałem go za świętego – powiedział. Aktor na głowę Kościoła patrzy także jak na starszego kolegę po fachu. – Kiedy pytano mnie, który aktor jest moim wzorem, zawsze odpowiadałem, że Jan Paweł II.
Niezwykle sugestywny przekaz, jaki mogli usłyszeć wierni, to efekt doskonałej znajomości tekstów papieskich. Jerzy Zelnik, zarówno w czasie pontyfikatu, jak i po śmierci papieża, nieustannie obcował z tekstami Karola Wojtyły. – To są bliskie mi treści. Kiedy czytam słowa papieża: „Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam”, to jest to też moja myśl. Kiedy mówię wiersze Jana Pawła II, mam wrażenie, że mówię swoje wiersze, a nie jego – mówi J. Zelnik.
Warto wspomnieć, że projekt prezentowany w łowickich świątyniach ma już 17 lat. I – co ważne – spektakl, mimo upływu lat, nie starzeje się.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.