Mauritius jest wyspą bardzo zróżnicowaną religijnie i kulturowo, jednak nie było na niej nigdy większych konfliktów międzyreligijnych. Jest to zasługa „apostoła jedności”, jak Maurytyjczycy popularnie nazywają bł. ojca Jacquesa Désiré Lavala.
Papież przybył na Mauritius w rocznicę śmierci bł. Lavala, kiedy lokalny Kościół obchodzi wspomnienie tego błogosławionego misjonarza. „Jego postać jest wciąż bardzo żywa, a przesłanie nad wyraz aktualne. Bł. Laval jest ważnym punktem odniesienie dla przedstawicieli różnych religii” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Tadeusz Kud, ze Zgromadzenia Ducha Świętego, który na wyspie pracuje już 24 lata. Należy on do tego samego zgromadzenia, co apostoł Mauritiusa:
“Kościół na Mauritiusie jest wspólnotą mniejszościową, zdecydowaną większość stanowią wyznawcy hinduizmu, który panuje na wyspie. Żyjemy jednak w zgodzie z wszystkimi religiami, które istnieją na Mauritiusie. Jest to pokłosie życia i nauczania bł. Lavala, który nazywany jest «apostołem zgody, miłości i pojednania» - mówi papieskiej rozgłośni o. Kud. – Przybył on na wyspę w 1841 r. i całe swe życie poświęcił służbie Maurytyjczykom. Mieszkańcy wyspy szczycą się nim, wciąż jest dla nich bardzo ważny. Praktycznie codziennie do jego grobu udają się pielgrzymi różnych religii, prosząc o wstawiennictwo przed Bogiem. Spodziewamy się, że z tego miejsca Papież skieruje przede wszystkim przesłanie pokoju dla wyspy, a przez nas dla całego świata.”
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.