Uczniowie Ratzingera obradować będą w tym roku o męczeństwie

Ich kolejne spotkanie, planowane na wrzesień.

Krąg uczniów Josepha Ratzingera obradować będzie tym razem na temat prześladowania i męczeństwa chrześcijan. Ich kolejne spotkanie, planowane na wrzesień, zapowiedział ks. Stephan Otto Horn SDS, który koordynuje prace tej grupy teologów. Niemiecki salwatorianin, obecnie 82-letni, był w latach 1972-1977 asystentem ks. prof. Ratzingera w Ratyzbonie.

Dawni uczniowie przyszłego papieża Benedykta XVI, wśród nich zwłaszcza Niemcy i Austriacy, ale także przedstawiciele innych narodowości, spotykają się co roku. W ostatnich latach dołączają do nich młodsi uczeni, zajmujący się ratzingerowską myślą teologiczną. Jest ich ponad 30, w tym również zainteresowani tą tematyką prawosławni. Temat prześladowań chrześcijan jest dalszym ciągiem dwóch poprzednich spotkań o kryzysie wiary, odczuwanym zwłaszcza w Europie.

Krąg uczniów ks. Ratzingera powstał w roku 1977, kiedy został on arcybiskupem Monachium, opuszczając uniwersytet w Ratyzbonie. Doroczne zebrania z jego udziałem były nadal kontynuowane, kiedy kard. Ratzingera został w 1983 roku prefektem Kongregacji Nauki Wiary, a następnie w 2005 roku papieżem. On sam wyznacza tematy spotkań, a także zatwierdza wygłaszających referaty. Tym razem jednym z nich będzie ks. Helmut Moll, który z grupą 160 ekspertów zredagował dla episkopatu Niemiec martyrologium męczenników XX wieku. Obejmuje ono 900 niemieckich ofiar nazizmu i komunizmu oraz męczennic czystości i zamordowanych misjonarzy. Benedykt XVI, choć w ostatnich latach nie bierze już osobiście udziału w obradach, zawsze je śledzi. Po ich zakończeniu spotka się z małą grupą uczestników, którzy zrelacjonują mu wyniki prac.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.