Abp Müller o ratzingerowskiej „hermeneutyce ciągłości” nauczania Vaticanum II
Sobór Watykański II nosi ślady pióra Benedykta XVI – w ten sposób abp Gerhard Müller skomentował siódmy tom „Dzieł wszystkich” Josepha Ratzingera. Książka zawiera publikacje przyszłego Papieża z czasów, gdy włączył się on w popularyzację wyników Soboru Watykańskiego II.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wziął udział w prezentacji wydanych w Watykanie „Dzieł...”. Podkreślił znaczący, krytyczny wpływ prof. Ratzingera jako soborowego eksperta na tzw. schemat De fontibus Revelationis, który był podstawą wypracowanej później Konstytucji o Objawieniu Bożym Dei Verbum. Echo ówczesnych dyskusji noszą skierowane do Kurii Rzymskiej słowa Benedykta XVI z 2005 r. na temat odczytywania Soboru Watykańskiego II w kluczu „ciągłości” albo „zerwania” w stosunku do Tradycji.
Abp Müller szeroko omówił ówczesną ratzingerowską teologię, w tym wpływ myśli Augustyna i Bonawentury na ujęcie w niej Kościoła i Objawienia. Zaznaczył, że publikacje te wpisują się jednoznacznie w hermeneutykę „ciągłości” – jedyną ortodoksyjną interpretację soborowego nauczania. Po drugiej stronie – stwierdził prefekt Kongregacji Nauki Wiary – lokuje się „heretycka” interpretacja „zerwania”. I jak zaznaczył, taką hermeneutykę podzielają, choć z różnych pozycji, zarówno współcześni moderniści, jak i tradycjonaliści.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.