Ojciec Święty mianował swym specjalnym wysłannikiem na 22. Międzynarodowy Kongres Maryjno-Mariologiczny kard. Paula Pouparda. Będzie on przewodniczył spotkaniu, organizowanemu w dniach 4-8 września przez Papieską Akademię Mariologiczno-Maryjną.
Jak wyjaśnił członek rady tej akademii, o. Bogusław Kochaniewicz OP, profesor Uniwersytetu św. Tomasza w Rzymie, w związku ze 150. rocznicą objawień Matki Bożej w Lourdes tamtejszy biskup Jacques Perrier zwrócił się do Akademii z prośbą, aby tegoroczny kongres został zorganizowany w jego diecezji i poświęcony był objawieniom maryjnym.
Temat spotkania brzmi: „Objawienia Najświętszej Maryi Panny między historią, wiarą a teologią”. Jak zaznacza o. Kochaniewicz, pogłębionych studiów na ten temat jest niewiele. Chodzi o to, aby odczytać fenomen objawień maryjnych w świetle Pisma św., liturgii, historii Kościoła, a także Kodeksu Prawa Kanonicznego.
W 22. Międzynarodowym Kongresie Maryjno-Mariologicznym uczestniczyć będzie również Polskie Towarzystwo Mariologiczne ze swym przewodniczącym, ks. Teofilem Siudym. Polskę będzie reprezentowało w sumie 20 mariologów.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.