- Czerpiemy od was radość i entuzjazm, czerpiemy ze świadectwa waszej wiary. Z drugiej strony chcemy podzielić się z wami tym, co mamy najcenniejszego: naszą wiarą i religijnością, kulturowym dziedzictwem i polską gościnnością - mówił 23 lipca do pielgrzymów abp Sławoj Leszek Głódź.
Ponad 8 tysięcy wiernych zgromadziła odprawiona w bazylice Mariackiej Eucharystia, będąca punktem kulminacyjnym centralnych obchodów ŚDM w diecezji. Pielgrzymi oraz ogromna liczba wiernych, którzy wcześniej uczestniczyli w modlitwie odbywającej się na Placu Solidarności, dotarli do bazyliki w uroczystym Korowodzie Świętych.
Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Wraz z nim Eucharystię sprawowało ok. 150 kapłanów oraz 8 biskupów. Byli wśród nich hierarchowie z Martyniki, Francji, Meksyku i Białorusi, którzy na ŚDM przybyli wraz z przedstawicielami swoich kościołów. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
- Jesteśmy prawdziwie błogosławieni, szczęśliwi, jeśli wejdziemy w logikę miłości darmowej, jeśli odkryjemy, że Bóg nieskończenie nas pokochał po to, aby uczynić nas zdolnymi do kochania jak On - bez miary - mówił arcybiskup nawiązując do słów orędzia papieża Franciszka.
- Chrystus po swoim zmartwychwstaniu pyta Szymona Piotra: "Czy miłujesz mnie więcej?" Bo to właśnie miłość jest tą więzią, która otwiera nas na Bożego Ducha i Boże działanie - podkreślał hierarcha.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Radosny nastrój południowców udzielał się także mieszkańcom miasta Metropolita w wygłoszonej w kilku językach homilii przybliżył pielgrzymom także historię archidiecezji gdańskiej oraz dziedzictwo ruchów wolnościowych, w tym zrodzonej w Gdańsku "Solidarności". - Idea międzyludzkiej solidarności od zawsze obecna jest w myśli chrześcijańskiej. Jest to jedna z wartości nadrzędnych, ściśle wynikających z przykazania miłości - mówił hierarcha.
- Pokolenia gdańszczan pamiętają papieskie nauczanie słowa i prawdy przekazane przez Jana Pawła II: "Nie ma wolności bez solidarności" i: "Nie ma solidarności bez miłości". Tym słowom pragniemy być wierni, realizując ideały solidarnej miłości w codziennym życiu - wyjaśniał.
Pielgrzymi podczas Mszy św. odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Swoistym elementem ewangelizacyjnym były także śluby zakonne, które złożyła brygidka, s. Maria Serafina Węgorzewska. Jej decyzję oddania się na służbę Bogu młodzież nagrodziła długimi, żywiołowymi brawami.
Przed błogosławieństwem przyszedł czas na podziękowania. - Pragniemy serdecznie podziękować za obecność, odprawienie Mszy św. w naszej intencji i wygłoszenie Słowa Bożego. W sposób szczególny podziękować pragniemy za to, że w te dni uczyniłeś tę świątynię i to miasto naszym jednym wspólnym domem - zwracali się do metropolity kapłani - opiekunowie przybyłych z całego świata grup młodzieży.
- Kiedy podejmowaliśmy decyzję, żeby przyjechać właśnie do Gdańska, nie wiedzieliśmy dokładnie dlaczego. Poczuliśmy jednak, że coś nas tutaj przyzywa - mówiła w imieniu pielgrzymów jedna z uczestniczek diecezjalnego etapu ŚDM.
- Mamy teraz potwierdzenie, że to wołanie było od Boga. Dzisiaj jest dla nas jasne, że to właśnie On nas tutaj przywiódł - podkreślała dziewczyna.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.