- mówią młodzi Szwajcarzy goszczący w Pile. Przepodpołudnie spędzili nad jeziorem, tańcząc, śpiewająci i ewangelizując.
Tańcem i śpiewem wyznawali wiarę, zapraszając do modlitwy także wypoczywających nad wodą. Polsko-francusko-angielskie piosenki i uniwersalny język tańca sprawiały, że entuzjazm młodych udzielał się także letnikom.
Dla Nathana Reynarda i Clémence Crognaletti to coś nowego.
- Takie ewangelizowanie na ulicach czy plażach, poza murami kościoła, nie jest czymś powszechnym u nas, ale staramy się podejmować takie akcje w mojej wspólnocie. Uczymy się od was, jak je organizować, jak dzielić się swoją wiarą w taki radosny, żywiołowy, spontaniczny sposób - mówi Nathan.
Karolina Pawłowska
Pielgrzymi ŚDM w Pile
- W Szwajcarii nie ma wielu młodych wierzących, wiele osób mówi, że wierzy, ale nie praktykuje swojej wiary, nie ma ich na Mszach św., nie ma ich w kościele.
Bez wątpienia to jest sposób na to, żeby przyciągnąć młodych. Msza św. jest najważniejsza, ale chcemy pokazywać ludziom też to, że życie z Bogiem to radość, to szczęście. My to wiemy, ale musimy się nauczyć, jak opowiadać o tym innym - dodaje Clémence.
Jak dodają oprócz żywiołowości pilan, zaskoczyło ich coś jeszcze.
- Nie spodziewaliśmy się, że jest tylu młodych, którzy chcą być przy Panu Bogu - przyznaje Nathan.
Karolina Pawłowska
"Belgijka" na plaży
- To sprawia, że jest bardzo pozytywna atmosfera, od razu poczuliśmy się częścią wspólnoty - dodaje Clémence.
Ale i gospodarze zostali pozytywnie zaskoczeni.
- Stereotypowo myśląc Europa Zachodnia jest letnia, jeśli nie zimna w wyznawaniu wiary. Nasi goście tworzą bardzo pobożną, rozmodloną grupę – mówi ks. Mateusz Chmielewski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pile.
- W ogólnym planie, który dostaliśmy Msza św. podkreślana była bardziej w wymiarze niedzielnym, w ciągu kolejnych dni były planowane czuwania, nabożeństwa, jednak mocniej wyakcentowana była kultura czy sport. Kiedy spotkaliśmy się z naszymi gośćmi, okazało się, że tworzą bardzo rozmodloną grupę, dlatego staramy się też modyfikować haromonogram dnia tak, żeby stworzyć przestrzeń do wspólnej modlitwy, żeby móc spotkać się z Jezusem eucharystycznym, żeby był też „czas specjalny” - dodaje.
Karolina Pawłowska
Modlitwa w rytmie rap
W Godzinie Miłosierdzia pielgrzymi ŚDM stworzą specjalną przestrzeń modlitewną na placu w centrum miasta. Zaproszą pilan do modlitwy Koronką, a później ruszą do „miejsc miłosierdzia”. Odwiedza m.in. ośrodek Caritas, Monar, spotkają się z chorymi i niepełnosprawnymi, zadbają także o jeden z pilskich starych cmentarzy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.