Kultura pokaże pielgrzymom Kraków

Dla pielgrzymów ŚDM przygotowano bogatą ofertę kulturalną. Kulturę duchową pokażą kościoły i klasztory. Inne elementy znajdą zaś swoje miejsce m.in. w muzeach, teatrach i na placach.

- Nie tyle my zaprezentujemy pielgrzymom kulturę Krakowa, ile raczej ona sama pokaże im oblicze podwawelskiego grodu. Fenomenem naszej sakralnej nocy jest nie tylko pokazywanie otwartych na co dzień kościołów i zorganizowanie tam koncertów, ale udostępnianie tam pomieszczeń, do których na co dzień nie ma dostępu. Możemy obejrzeć bogate biblioteki i archiwa - powiedział 20 lipca dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, podczas prezentacji w "Eliaszówce" krakowskich karmelitów "Na Piasku", oferty kulturalnej na Światowe Dni Młodzieży.

Od 24 do 27 lipca swoje podwoje otworzą szeroko krakowskie i podkrakowskie kościoły i klasztory. W trakcie 9. Nocy Cracovia Sacra odbędzie się wiele ciekawych koncertów, wystaw i prezentacji.

Inauguracja odbędzie się w niedzielę 24 lipca o 18.30 w katedrze wawelskiej. Chóry: Psalmodia i Pueri Cantores Sancti Joseph wykonają chorałowe antyfony i modlitwy do Najświętszej Maryi Panny, soliści zaś arie sakralne.

- Przez wszystkie dni, od godz. 14 do 22, w naszym klasztorze przy ul. Karmelickiej 19 będą się odbywały wystawy i prezentacje m.in. skarbów naszej biblioteki klasztornej w tym słynnego "Graduału karmelitańskiego o. Stanisława" z 1644 r. - poinformował o. Zbigniew Czerwień, przeor klasztoru karmelitów "Na Piasku".

W kościele Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26) prócz codziennego zwiedzania skarbca klasztornego, biblioteki i muzeum św. Stanisława Kazimierczyka, o godz. 20. będą się odbywały koncerty. 24 lipca odbędzie się prowadzony przez red. Jacka Chodorowskiego koncert "U źródeł chrześcijaństwa", z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Jesteśmy nastawieni przede wszystkim na duchowe spotkanie z młodymi pielgrzymami. Chcemy ich zapoznawać z bogactwem świętości miasta Krakowa. Prezentacje naszego kościoła i klasztoru mogą im w tym pomóc. Pokażemy m.in. XV-wieczny obraz Matki Bożej od Demonów i liguryjski krzyż procesyjny z ok. 1200 roku. Zwiedzanie będzie się odbywało w grupach 15-osobowych, z oprowadzaniem po polsku, angielsku lub niemiecku - powiedział ks. Piotr Walczak, kanonik regularny laterański, proboszcz krakowskiej parafii Bożego Ciała.

W poniedziałek 25 lipca o godz. 20 w kościele bernardynów odbędzie koncert pieśniarki Agnieszki Chrzanowskiej i włoskiego wirtuoza akordeonu Marca Le Russo "Dom na Skale". - To będzie polska premiera tego koncertu, który miał światową prapremierę na rzymskim Kapitolu. Moje piosenki będą poprzedzone tekstami znanego watykanisty Franca Bucarellego, znanego m.in. z wywiadu z Janem Pawłem II oraz fragmentem poematu "Pieśń o Bogu ukrytym" Karola Wojtyły - powiedziała A. Chrzanowska.

Tego samego dnia o godz. 21 na Rynku Głównym rozpocznie się widowisko "Kiedy Polska była chrzczona" przedstawione przez Balet Dworski Cracovia Danza, zespół wokalny Octava Ensemble oraz instrumentalistkę Marię Pomianowską z zespołem.

Wiele ciekawych imprez będzie się odbywało również w krakowskich instytucjach kultury. Zarejestrowani pielgrzymi będą mogli bezpłatnie zwiedzać muzea, m.in. wystawę arcydzieł Maryjnych w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama