Jak co roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Ojciec Święty modlił się o zmroku przed kolumną Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie.
Maryjo, naucz nas iść pod prąd, ogałacać się, uniżać, dawać, słuchać i wyciszać się, abyśmy przestali się koncentrować na sobie i zrobili miejsce pięknu Boga, który jest źródłem prawdziwej radości – zwracał się papież Franciszek do Niepokalanej. Co roku 8 grudnia papieże oddają tam hołd Maryi w imieniu Kościoła w Rzymie i na całym świecie. Franciszek złożył przed Niepokalaną kwiaty i odmówił specjalnie przygotowaną na tę okazję modlitwę. Podkreślił w niej, że zachowanie Maryi, naszej Matki, od wszelkiego grzechu jest dla nas wielkim pokrzepieniem.
„Świadomość tego, że nad Tobą zło nie ma żadnej władzy, napełnia nas nadzieją i męstwem w codziennej walce, którą musimy toczyć przeciw zagrożeniom ze strony złego – modlił się Franciszek. – Jednak w tej walce nie jesteśmy sami, nie jesteśmy sierotami, bo Jezus, zanim umarł na krzyżu, dał nam Ciebie za Matkę. My zatem, choć grzesznicy, jesteśmy Twoimi dziećmi, dziećmi Niepokalanej, powołanymi to świętości, która w Tobie jaśnieje od samego początku dzięki łasce Bożej”.
Franciszek zawierzył też Niepokalanej wszelkie potrzeby świata:
„Moc Bożej miłości, która uchroniła Cię od grzechu pierworodnego, niech za Twoim wstawiennictwem uwolni ludzkość z wszelkiej niewoli zarówno duchowej, jak i materialnej, i niech doprowadzi do tryumfu Bożego zamysłu zbawienia w sercach i dziejach. Spraw, aby również w nas, Twoich dzieciach, łaska wzięła górę nad pychą, i byśmy mogli stać się tak miłosierni, jak miłosierny jest nasz Ojciec w niebie”.
Po drodze na Plac Hiszpański Ojciec Święty odwiedził również Bazylikę Matki Bożej Większej. Znajdująca się tam ikona Maryi Salus Populi Romani – Ocalenie Ludu Rzymskiego jest miejscem szczególnie drogim obecnemu Papieżowi. Udaje się tam na modlitwę przed ważnymi wydarzeniami swego pontyfikatu, takimi jak podróże apostolskie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.