„W ważnych i trudnych dla Kościoła i ludzkości chwilach Paweł VI zawsze zwracał się do Maryi, polecając Ludowi Bożemu modlić się o Jej wstawiennictwo i ochronę. Prosił Ją zwłaszcza o dar pokoju”.
Słowa te czytamy w przesłaniu Ojca Świętego na publiczne posiedzenie papieskich akademii. Było ono poświęcone maryjnemu nauczaniu bł. Pawła VI. Jego główne rysy Franciszek przypomniał w swoim przesłaniu. Zaznaczył, że Papież Montini wielką uwagę przywiązywał do redakcji VIII rozdziału konstytucji soborowej Lumen gentium, w której jest mowa właśnie o Maryi. Datę zakończenia soboru nie przypadkiem wyznaczył na uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Matce Chrystusa poświęcił dwie encykliki i trzy adhortacje.
Opisując maryjne magisterium Pawła VI, Franciszek przyznał, że również i on zawierzył Maryi drogę Kościoła, a w adhortacji Evangelii gaudium wskazał na potrzebę maryjnego stylu ewangelizacji. „Nie przestawajmy się uczyć od Maryi, podziwiajmy i kontemplujmy Jej piękno, pozwólmy się Jej prowadzić, bo Ona wiedzie nas zawsze do pierwotnego źródła i pełni prawdy, nieskończonego piękna, które jest w Bogu, objawionym w Chrystusie, Synu Ojca i Synu Maryi” – napisał Franciszek do członków papieskich akademii.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.