„Lecz moim szczęściem być blisko Boga” – tak brzmi hasło Tygodnia Ewangelizacyjnego, który odbędzie się od 5 do 13 lipca w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim.
Ekumeniczne spotkanie nieopodal polsko-czeskiej granicy, organizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, należy do jednych z największych w Europie. W tym roku na 9-dniowe spotkanie z Ewangelią złożą się koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty, seminaria, panele dyskusyjne, sport i zabawy. Co roku w Tygodniu Ewangelizacyjnym uczestniczy kilkaset osób, które przyjeżdżają tu z całej Polski. Przewidziano specjalne programy dla dzieci, młodzieży, małżeństw, osób starszych oraz całych rodzin.
Jak poinformowała Bożena Giemza z CME, tematem tegorocznych wykładów w ramach TE będzie modlitwa „Ojcze nasz”. „Modlitwa, którą każdy chrześcijanin zna na pamięć. Podobno wiele o niej wiemy i dobrze ją znamy, a mimo to jest często lekceważona i niedoceniania” – zauważa Giemza. Wykłady na ten temat poprowadzi Grzegorz Olek, teolog ewangelicki, biblista, duszpasterz poradnictwa psychologiczno-pastoralnego, wykładowca w Szkole Biblijnej w Dzięgielowie; stypendysta niemieckiego komitetu Światowej Federacji Luterańskiej (w Eberhard Karl Universität Tübingen).
Zaplanowano specjalną ewangelizację dla dzieci. Spotkania dla najmłodszych mają odbyć się w trzech grupach wiekowych pod hasłem „Poszukiwacze szczęścia”. Odbywać się będą także spotkania ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych. Ich tematyka odwoływać się się będzie do przykazań. Mówca, ks. Leszek Czyż, jest proboszczem parafii ewangelickiej w Wiśle-Malince, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego TE, autorem kilku książek.
Uczestnicy TE zapoznają się ze skeczbordem – metodą przedstawiania prawd i historii biblijnych za pomocą farb, pędzli i innych narzędzi malarskich oraz składanej tablicy, którą można rozstawić w dowolnym miejscu oraz dużych arkuszy papieru. Metody tej będzie uczył znakomity skeczbordzista z Niemiec Ulrich Hofius, który od ponad 30 lat prowadzi warsztaty i seminaria w Europie Środkowej i Wschodniej z zakresu twórczych metod ewangelizacyjnych.
Prowadzone będą też warsztaty, których owoce przeznaczone będą na rzecz mieszkańców Burkina Faso. Pieniądze ze sprzedaży prac powstałych podczas warsztatów zasilą fundusz „Pomoc dla Afryki”, który finansuje różne projekty pomocowe na północy Burkina Faso.
Codziennie o 20.30 na scenie głównej pod namiotem grać będą muzycy prezentujący odmienne gatunki muzyczne. Wśród zaproszonych gości pojawią się Allen i hip-hop, Cześć!, Gabi Gąsior & Holy Noiz, Mick & Elli Kałużny Blues Band & Jnr Robinson, Paweł Mikler i Zespół CME.
Wydarzenie ma charakter ekumeniczny. Choć organizuje je Kościół ewangelicko-augsburski, adresowane jest do chrześcijan różnych wyznań.
Coroczne tygodniowe spotkania ewangelizacyjne na Śląsku Cieszyńskim mają długoletnią tradycję. Początkowo odbywały się przez 8 lat na Górnym Śląsku, do roku 1958, kiedy rozpoczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego " Eben-Ezer" w Dzięgielowie.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.