Ukażą się zapiski kard. Wyszyńskiego

Co nam zostało z dziedzictwa kard. Stefana Wyszyńskiego? - zastanawiali się uczestnicy sesji popularnonaukowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Kard. Kazimierz Nycz podsumowując trzygodzinną sesję, stwierdził, że z przesłaniem, jakie zostawili Prymas Tysiąclecia i Jan Paweł II, trzeba dotrzeć do młodych ludzi. Na tym trzeba się skoncentrować. – Skład zebranych na tej sali, łącznie ze mną, pokazuje, jak wiele mamy jeszcze w tym temacie do zrobienia – powiedział metropolita warszawski. Dziękował za zorganizowanie tego spotkania, podczas którego prelegenci starali się możliwie jak najpełniej przedstawić życie i działalność kard. Stefana Wyszyńskiego.

Metropolita warszawski po raz pierwszy publicznie powiedział o tym, że jest blisko podjęcia decyzji, aby wydać zapiski Prymasa Tysiąclecia z krytycznym opracowaniem historyków. – Chodzi o to, aby badacze dziedzictwa kard. Wyszyńskiego mogli pracować na pełnym materiale źródłowym – tłumaczył. Dodał, że doradzało mu to kilku polskich biskupów i historyków. Minęła klauzula 30 lat, więc można to zrealizować. – Jesteśmy to winni Polsce – podsumował kard. Nycz.

Proces beatyfikacyjny

Trochę szczegółów z procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego podał kapucyn o. Gabriel Bartoszewski. Cała procedura rozpoczęła się w Warszawie 29 maja 1989 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II. Diecezjalny etap tego procesu został zamknięty rok temu w Szczecinie. O. Bartoszewski w swoim wystąpieniu mówił też o tym, jak wygląda proces beatyfikacyjny i jak przebiega. Opowiedział, że przy okazji procesu kard. Wyszyńskiego światło dzienne ujrzały kondolencje, jakie w liczbie ok. 2,5 tys. napłynęły do Watykanu po uwięzieniu hierarchów przez komunistyczne władze, głównie po internowaniu Prymasa Polski.

Pracujący w warszawskiej Kurii Metropolitarnej kapucyn mówił też o świętości kard. Wyszyńskiego, a konkretnie o heroiczności jego cnót. – Wiara, dużą rolę w niej odgrywa modlitwa. Gdy Prymas został uwięziony sporządził regulamin, plan, życia, jakie prowadził w czasie uwięzienia. Wystarczy zapoznać się z tym planem, żeby zobaczyć, że rytm jego dni wyznaczała modlitwa  - mówił o. Bartoszewski. Poinformował, że całe opracowanie heroiczności cnót, które opracowuje, będzie liczyło ok. 150 stron.

Prymas na soborze

Przed wystąpieniem zakonnika,  dr Ewa Czaczkowska z UKSW mówiła o tym, że biografia Prymasa Wyszyńskiego to punkt wyjściowy i materiał do dalszych badań. Autorka książki „Kardynał Wyszyński. Biografia”, wydanej jesienią 2013 r. przez wydawnictwo „Znak” wskazywała tematy i kierunki badań, które dopiero trzeba będzie podjąć, aby w pełny sposób opisać polskiego hierarchę.

Jednemu z takich wątków – wkładowi kard. Wyszyńskiego w Sobór Watykański II poświęcony był oddzielny referat. Anna Wójcik z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego wskazała na źródła opisujące ten temat, wśród których mocno podkreśliła tekst napisany w 1971 r. przez abp. Karola Wojtyłę, opublikowany w „Zeszytach Naukowych KUL” . Napisał w nim, że Prymas Polski wniósł w zgromadzenie soborowe bogactwo swojej osobowości i doświadczenie, które ukształtowało w tym okresie cały polski Kościół -  Tekst zawiera znakomitą charakterystykę kard. Wyszyńskiego – mówiła Anna Wójcik.

Prymas w sieci

W sesji były jeszcze trzy wystąpienia. Marian Romaniuk z Archikonfraterni Literackiej w prezentacji multimedialnej pokazał, jak kard. Wyszyński przedstawiany jest w polskiej literaturze i sztuce. Ks. Jerzy Jastrzębski z warszawskiego metropolitarnego seminarium duchownego mówił o przyjaźni Prymasa Polski ze świętymi papieżami, Janem XXIII i Janem Pawłem II. Na zakończenie, rzecznik archidiecezji warszawskiej i dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Informacji ks. Przemysław Śliwiński opowiedział o nowym serwisie internetowym archidiecezji, który ma być dostępny wkrótce. Swoje miejsce w internecie ma mieć również Prymas Tysiąclecia. Pracuje nad tym kilkuosobowy zespół, w którego skład oprócz ks. Śliwińskiego wchodzą m.in. Ewa Czaczkowska, historyk Paweł Skibiński, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Sesję prowadził Jerzy Zelnik. Referaty przeplatane były słowami Prymasa czytanymi przez aktora oraz muzyczne występy śpiewającej sopranem Anny Witkowskiej. Wśród słuchaczy obok kard. Nycza był abp Henryk Hoser.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg