O sytuacji na Ukrainie i zwołaniu panprawosławnego soboru - na te tematy będą obradowali w Stambule duchowi zwierzchnicy Kościołów prawosławnych.
Na spotkanie nazwane Synaksą (Synaxis) do swojej siedziby w Fanarze zaprosił ich patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I. Odbędzie się ono w dniach 6-9 marca. Dwa dni wcześniej obradują liczne komisje przygotowujące spotkanie. Jeszcze do niedawna prawosławny szczyt stał pod znakiem zapytania. Rumuński patriarcha Daniel (Ciobotea) poprosił, aby jeszcze przed "synaxis" oczyścić ze "schizmy" Kościół w Republice Czeskiej i na Słowacji. W tym celu Bartłomiej zaprosił przedstawicieli czeskich dysydentów do Stambułu. Niestety trwające od 1 marca rozmowy nadal nie przyniosły rezultatu.
Ponadto istnieje ryzyko, że wobec kryzysu na Ukrainie patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I będzie się trzymać z dala od udziału w spotkaniu i tym samym doprowadzi do tego, że się ono nie odbędzie. Między innymi dlatego obrady, podobnie jak to już było w ubiegłych latach, będą trwały nie jeden ale trzy dni.
Jak poinformował przedstawiciel patriarchy ekumenicznego Rosyjski Kościół Prawosławny obawia się, że gdyby doszło do pełnej politycznej niezależności Ukrainy od Moskwy to byłby to potężny impuls do działań na rzecz osiągnięcia autokefalii przez pozostałe dwa niekanoniczne Kościoły prawosławne w tym kraju. Po upadku komunizmu obok Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego działają jeszcze: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
"Patriarcha Cyryl podczas synaxis chce zapewnić swoich duchowych braci, że Ukraina pozostanie nadal kościelnym terytorium kanonicznym rosyjskiego prawosławia" - powiedział przedstawiciel Fanaru.
Rektor austriackiego St. George College w Stambule, o. Franz Kangler podkreślił, że najważniejszym tematem obrad będzie przygotowanie do panprawosławnego soboru planowanego na 2015 r. Zakonnik przypomniał, ze pierwsze projekty jego zwołania miały miejsce już na początku lat 60 XX w., gdy obradował Sobór Watykański II. "Zawsze dochodziło do przesuwania jego terminu, a teraz Bartłomiej ma nadzieję na rzeczywiste ustalenie terminu rozpoczęcia soboru w 2015 roku" - powiedział o. Kangler.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.