Prawosławne Kościoły wschodnie krwią przypieczętowały wiarę w Chrystusa i nadal są ziarnami wiary i nadziei także w regionach, które często bywają naznaczone przemocą i wojną. Słowa te Papież skierował do grupy młodych kapłanów i zakonników z tych wspólnot kościelnych.
Franciszek zaznaczył, ze każda wizyta jest okazją do wymiany darów. Przykładem jest Maryja, która poszła do Elżbiety, aby dzielić się z nią radością daru otrzymanego od Boga i sama otrzymała od niej błogosławieństwo.
Wasza wizyta powodem do radości
„Podobnie jak Maryja i Elżbieta, Kościoły nasze noszą w sobie dary Ducha, aby dzielić się nimi dla większej radości i wzajemnego dobra. Stąd, kiedy my chrześcijanie różnych Kościołów odwiedzamy się, spotykając w miłości Pana, mamy łaskę dzielenia się tymi darami. Możemy przyjąć to, co Duch zasiał w drugim jako dar dla nas – podkreślił Ojciec Święty. - W tym sensie wasza wizyta jest nie tylko okazją do pogłębienia znajomości Kościoła katolickiego, ale także dla nas katolików jest szansą na przyjęcie daru Ducha, który jest w was. Wasza obecność umożliwia tę wymianę darów i jest powodem do radości.“
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.