Genewska konferencja pokojowa w sprawie Syrii może być dla wspólnoty międzynarodowej dogodną okazją do refleksji nad kryteriami, jakie należy tam zaproponować dla nowego politycznego otwarcia i rezygnacji z niszczycielskiej przemocy.
Mówił o tym przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Abp Francis Chullikatt wystąpił tam podczas debaty na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym kwestii palestyńskiej.
Watykański dyplomata przypomniał stanowisko Ojca Świętego w sprawie bliskowschodnich konfliktów. Chodzi nie tylko o rezygnację z wojny jako metody ich rozwiązywania, ale także o spełnienie wymogów sprawiedliwości w odniesieniu do wszystkich narodów i wspólnot zamieszkujących ten region. Jest to szczególnie pilne w stosunku do Syrii, gdzie ważne jest nie tylko zaprzestanie działań zbrojnych, ale także wypracowanie „nowych form uczestnictwa i reprezentacji politycznej”.
Zdaniem abp. Chullikatta wspólnota międzynarodowa nie powinna zapominać o sprawie uchodźców wojennych, która w krajach sąsiadujących z Syrią, zwłaszcza w Libanie, staje się poważną kwestią polityczną i społeczną. Szczególnie bolesny jest dla Kościoła exodus chrześcijan z terenów, które od dwóch tysiącleci były ich ojczyzną. Zapobieżeniem temu zjawisku może być dialog i pojednanie wspólnot religijnych, w czym Stolica Apostolska może wnieść cenny wkład, przyczyniając się do przywrócenia na Bliskim Wschodzie równowagi.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.