Z Mogadiszu dotarła właśnie wiadomość o zabójstwie sześciu lekarzy. Już w sierpniu organizacja Lekarze bez Granic podjęła decyzję o wycofanie się z Somalii.
Somalia wciąż pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, również dla pracowników organizacji humanitarnych. W takiej sytuacji Kościół katolicki pozostaje jedną z niewielu instytucji o zasięgu międzynarodowym, które pozostały w Somalii i towarzyszą jej mieszkańcom w powolnym odrodzeniu kraju. Mówi bp Giorgio Bertin, administrator apostolski w Mogadiszu.
„Somalia powraca do normalnego życia, ale bardzo powoli. W ludziach pojawiła się nadzieja, choć wciąż jeszcze są tam wrogowie nadziei, pokoju i pojednania. Musimy więc być bardziej wytrwali niż siły zła. Ci, którzy opowiadają się za życiem, wzajemnym poszanowaniem i pokojem, muszą być bardziej zdeterminowani niż ich przeciwnicy. Papież Franciszek przypomina nam o potrzebie zaangażowania na rzecz ubogich. Lecz, aby wyciągnąć ludzi ze skrajnej biedy, musi to być zaangażowanie inteligentne, które powinno się przejawiać również w polityce i gospodarce, a nie jedynie w pomocy humanitarnej” – uważa włoski biskup z Somalii.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.