Nowi biskupi pomocniczy w Tarnowie

Ks. dr Jan Piotrowski i ks. dr Stanisław Salaterski to nowi biskupi.

Pierwszy był dotychczas proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a drugi proboszczem parafii katedralnej w Tarnowie. Decyzję papieską ogłosiła 14 grudnia Nuncjatura Apostolska w Polsce. Uroczystości odbywają się też w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. „Oczekiwania na nowych biskupów pomocniczych rozpoczęły się tuż po nominacji biskupa Andrzeja Jeża na biskupa tarnowskiego. Potrzeby w diecezji są olbrzymie, mamy 451 parafii. Dziś w diecezji wielka radość połączona jest z modlitwą za nowych pasterzy, by swoją posługą prowadzili wiernych do Boga. To jest ich pierwsze zadanie i to wielka nadzieja jaką wiążemy z posługą nowych pasterzy” – mówi rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak.

Pasją ks. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu są misje.

„Misje warunkują jego tożsamość. Ciągle żyje w kategoriach Kościoła misyjnego” - mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Ks. Jan Piotrowski był misjonarzem w Republice Konga w Afryce. Pracował też w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. Przez 10 lat był dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Osoby znające księdza Piotrowskiego mówią, że dużo wymaga od siebie, jest człowiekiem otwartym na potrzeby konkretnego człowieka i życzliwym. „To Boży człowiek, szlachetny i ojcowski” - dodają wierni. Często do parafii zapraszał misjonarzy, którzy opowiadali o pracy w różnych rejonach świata.

W parafii św. Małgorzaty działają liczne grupy i stowarzyszenia m.in. kuchnia Caritas i punkt Dobre Serca, Poradnia Specjalistyczna Arka, grupa modlitewna św. o. Pio, świetlica parafialna dla dzieci oraz wspólnota osób niepełnosprawnych Wiara i Światło.

Ks. dr Jan Piotrowski, urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana Piotrowskiego członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na konsultora ds. Misyjnych KEP.

W 2009 r. został proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Interesuje się misjologią, historią misji, antropologią kulturową oraz muzyką klasyczną. Lubi jazdę na rowerze i pływanie. Biskup nominat zna pięć języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, munukutuba (Kongo Brazaville).

Biskup nominat Stanisław Salaterski od kwietnia 1995 r. jest proboszczem parafii katedralnej w Tarnowie.

„Pracowity, dobry człowiek i gospodarz, otwarty na młodzież, potrzeby ubogich. Ważni są dla niego też chorzy i starsi. Nasz proboszcz ma czas dla drugiego człowieka” – mówią wierni.

W parafii prężnie działa świetlica dla najmłodszych. Codziennie korzysta z niej ok. 40 dzieci. Uczniowie odrabiają tam lekcje, dostają posiłki i jeżdżą na wycieczki. Ok. 80 ubogich jest objętych stałą pomocą. „Proboszcz nie raz kupował ludziom leki i pomagał płacić rachunki za media” – dodają parafianie.

Ks. Salaterski sam żyje skromnie, nie boi się prac fizycznych. Parafianie wiele razy widzieli go z taczkami, młotkiem czy nawet z miotłą. Raz nawet w prezencie dostał nowe taczki, kiedy starymi woził piasek, by posypać w zimie śliskie chodniki przy kościele.

W czasie kiedy był proboszczem w zabytkowej katedrze został przeprowadzony remont generalny. Udało się m.in. odnowić wieżę, elewację, wymienić blachę, osuszyć fundamenty i odnowić ołtarze. Remontowany był też Plac Katedralny.

„Nie chcę się za dużo zmieniać w podejściu do ludzi i duszpasterstwa” – mówi biskup nominat Stanisław Salaterski.

Ks. dr Stanisław Salaterski, urodził się 5 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa. Specjalistyczne studia z historii Kościoła zakończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem.

Był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, diecezjalnym duszpasterzem harcerstwa, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski, asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej i wikariuszem biskupim do spraw młodzieży. Interesuje się historią kościoła i turystyką górską. Zna języki niemiecki i rosyjski.

Jutro w kościołach diecezji tarnowskiej czytany będzie list biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który prosi wiernych o modlitwę w intencji nowych biskupów pomocniczych.

„Proszę Was o modlitwę w intencji Biskupów Nominatów, aby mogli owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu trafnie odczytując współczesne znaki czasu i podejmując z odwagą duszpasterskie wyzwania trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Niech Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, poprzez posługę nowych pasterzy tarnowskiego Kościoła umacnia wiarę Ludu Bożego, dodaje odwagi wobec zła oraz pomnaża cierpliwość na drodze poszukiwania prawdy i dążenia do osobistego uświęcenia” – napisał biskup tarnowski.

Ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski są jedenastym i dwunastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama