Woodstock. Policjanci odpowiedzą za bezprawie?

Funkcjonariusze policji rozbili legalne zgromadzenie obrońców życia przed wejściem na teren Przystanku Woodstock w 2012 r.

Chodziło o akcję Fundacji Pro - Prawo do życia, której działacze rozwinęli w Kostrzynie transparent, przedstawiający ciało wyabortowanego dziecka, fotografię dziecka z zespołem Downa oraz napis: „Aborcja zabija dzieci z zespołem Downa. Ratuj nas!”.

Policjanci nakazali jego zwinięcie. Zatrzymali też i zawieźli do swojej komendy Mariusza Dzierżawskiego z Fundacji Pro. Po dwóch godzinach został zwolniony. Fundacja poskarżyła się na bezprawne działania policji do sądu.

Mariusz Dzierżawski powiedział serwisowi gosc.pl, że ze znajdującego się w aktach sądowych zapisu rozmów dyżurnego policji wynika, że stróże prawa mieli problem ze znalezieniem podstawy prawnej dla swych działań. „Niech ich (obrońców życia) przywiozą tutaj (na komendę), będziemy myśleć (nad podstawą prawną zatrzymania)” - powiedział dyżurnym cytowany w aktach jeden z oficerów policji. Ostatecznie funkcjonariusze uznali, że zgromadzenie obrońców życia było nielegalne, a treści prezentowane na transparencie są nieprzyzwoite.

Zarzuty te zostały odrzucone przez sądy. 20 listopada ubr. jeden z nich umorzył postępowanie przeciw działaczom pro-life, obwinionym o prezentowanie treści nieprzyzwoitych w miejscu publicznym. Uznał, że ich zachowanie nie miało znamion wykroczenia.

Co więcej, Sąd Rejonowy w Słubicach w lipcu br. uznał za bezprawną akcję policji. Stwierdził: „Było to działanie wkraczające w konstytucyjnie zagwarantowane prawo do wolności” i dalej: „sąd uznał, że zatrzymanie Mariusza Dzierżawskiego i Damiana Gacka (innego obrońcy życia - przyp. jdud) w dniu 2.08.2012 było nieuzasadnione okolicznościami i bezprawne. (…) Stanowiło nieuzasadnioną represję wobec zatrzymanych”.

Obecnie toczy się sprawa o pociągnięcie funkcjonariuszy policji do odpowiedzialności przed sądem. W ubiegłym tygodniu sąd nakazał prokuraturze wszczęcie postępowania w tej materii. Jeśli i ono nie doprowadzi do skierowania sprawy policjantów do sądu, obrońcy życia będą mogli wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia.

Zobacz, jak przebiegła bezprawna akcja policji:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • autorytet p. Owsiaka
  14.11.2013 18:34
  myślę, to jest oczywiście moje zdanie, że policjanci działali na zlecenie p. Owsiaka. Nie sprawdzili tylko przesłanek prawnych dla zaistniałej okoliczności. Powinni ponieść konsekwencje za nadużycie władzy.
 • uczestnik pj
  14.11.2013 18:42
  ...Mówiłem wtedy Panom Policjantom, że ich Owsiak w maliny wpuszcza. Nic chłopaki niewinne za głupotę przełożonych, a teraz przyjdzie im za to beknąć... Pozdrawiam Pana Mariusza z Pro :)
 • Obywatel
  14.11.2013 22:41
  Zdjęcie wyabortowanego dziecka jest "nieprzyzwoite".
  Kopulowanie z krucyfiksem jest "przyzwoite" a nawet jest "sztuką".

  Krzyż w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu "szpeci przestrzeń zabytkową".
  Kiczowata homotęcza ustawiona na Placu Zbawiciela "zdobi".

  Wymordowanie czeczeńskiej wioski przez rosyjskie żołdactwo to "wewnętrzna sprawa" Rosji.
  Wrzucenie racy na teren ambasady to "oburzający i godny potępienia atak" będący "sprawą międzynarodową".


  Leming tresowany przez GW czy inne tefałeny rozumuje właśnie w ten sposób.
 • mondek
  19.09.2014 23:20
  słowo nieprzyzwoite jest tutaj bardzo nie na miejscu.
  Moim zdaniem wygląda to tak: jeśli ktoś rozbierze się do naga na plaży nudystów policja nie reaguje, ale tak powinno być. Jednak jeśli ktoś wystawi swoje przyrodzenie w parku i jakaś starsza kobiecina się tym zgorszy i zadzwoni na policje to wtedy wyczerpuje to znamiona wykroczenia jakim jest naruszenie porządku publicznego. Pytanie moje brzmi czy po prosty jakiś przechodzień nie zadzwonił i nie poinformował policji że ktoś wywiesza jakiś plakat który gorszy go. Na takie imprezy jak Woodstock zwłaszcza za dnia bardzo często chodzą mieszkańcy Kostrzyna również z dziećmi, ja bym nie chciał żeby moja córka oglądała plakat z wyabortowanym dzieckiem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.