Kolejne kraje wspierające syryjskich uchodźców apelują do wspólnoty międzynarodowej o pomoc, ponieważ same nie są w stanie sobie poradzić. O zapaści humanitarnej mówi się w Jordanii. Także iracki Kurdystan pilnie prosi o wsparcie.
„Nasza granica jest otwarta, tak samo jak otwarte są nasze ramiona na przyjęcie uciekinierów szukających u nas schronienia. Obecnie wspieramy ponad 200 tys. syryjskich uchodźców, zarówno chrześcijan jak i muzułmanów.
Nie robimy różnic, pomagamy wszystkim potrzebującym, jest ich jednak coraz więcej. Iracki region Kurdystanu to niewielki skrawek ziemi. Choć nasz dom nie jest wielki, to serca są gościnne, jednak nasze możliwości są ograniczone - mówi Rezan Kader reprezentująca we Włoszech Rząd Regionalny Kurdystanu w Iraku. – Gdzie tylko jest miejsce powstają obozy.
Prezydent zaapelował, by instytucje publiczne, prywatne firmy i każdy, kto tylko może, wspierali finansowo niesioną przez nas pomoc. Potrzeb jest bardzo wiele. Większość tych, co się u nas schronili stanowią dzieci i starcy. Zbliża się zima, która tu jest bardzo sroga. Pomoc, którą teraz oferujemy, będzie niewystarczająca. Stąd apelujemy do wspólnoty międzynarodowej, by nas wsparła. Potrzebujemy pomocy humanitarnej i wsparcia sanitarnego”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.