9-dniowe rekolekcje w drodze zakończyła dzisiaj jubileuszowa, 30. Piesza Pielgrzymka Sandomierska, w sanktuarium modlili się również uczestnicy Rajdu Motocyklowego od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie w Zakopanem.
Pielgrzymów witał u szczytu Jasnej Góry bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz diecezji sandomierskiej podkreślił, że „wędrówka do Tronu Królowej Polski, choć czasy się zmieniają, wciąż służy przede wszystkim wewnętrznemu umocnieniu”.
Bp Nitkiewicz apelował do pielgrzymów: „Troszczmy się o naszą wiarę. W natłoku różnych obowiązków nie ma czasu na to, aby postawić sobie najważniejsze pytania, dlatego pielgrzymka otwiera przed nami nową perspektywę. Jestem więc przekonany, że będzie służyła nam wszystkim, naszym rodzinom i tym, których spotykamy na naszej drodze.”
W ciągu 9 dni wędrówki ponad dwa tysiące pielgrzymów rozważało w drodze słowa: „Z Maryją mocni wiarą”.
Na Jasnej Górze modlili się uczestnicy Rajdu Motocyklowego od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie w Zakopanem. Matce Bożej powierzało siebie i swoje rodziny 41 miłośników jednośladów.
Przed południem wędrówkę zakończyli też uczestnicy 31. Pieszej Pielgrzymki Zielonogórsko-Gorzowskiej, w tym roku w grupie podążało 1,2 tys. pielgrzymów. Z nią tradycyjnie do Sanktuarium przybyli uczestnicy Nauczycielskich Warsztatów w Drodze. W tym roku w grupie wędrowało 60 pedagogów na czele z Małgorzatą Irchą, kierownikiem wyprawy.
Warsztaty przebiegały, jak co roku, dwubiegunowo. Pierwszy biegun to oczywiście formacja duchowa, drugi – dydaktyczna. „Ważne, że na Warsztatach spotykają się ze sobą ludzie, którzy podobnie myślą, czują, poszukują i dla których Pan Bóg jest osią życia” – zaznaczyła Danuta Rogacewicz.
Opiekunem duchowym i przewodnikiem nauczycieli był ks. Krzysztof Chołowczak. Kapłan zwrócił uwagę, że pielgrzymka to czas nie tylko modlitwy, ale także nauki i dzielenia się doświadczeniami z pracy zawodowej.
Swoją wędrówkę na Jasną Górę zakończyła też grupa przemierzająca jedną z najdłuższych tras do Częstochowy. To kompania z Warmii, w której ponad czternaście dni pątniczy szlak przemierzało ok. 550 osób.
Na Jasną Górę przybędą dziś jeszcze m.in. pątnicy z Białegostoku, Torunia i Ziemi Lubawskiej, a także uczestnicy 35. Pieszej Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur z księdzem Andrzejem Szpakiem na czele.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.