Wniebowzięcie na Jasnej Górze

Do odważnego i radosnego wyznawania wiary na wzór Maryi, obrony uzewnętrzniania przekonań religijnych i ufności w zmartwychwstanie z Chrystusem wzywał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Z udziałem ponad stu tysięcy wiernych, przybyłych przede wszystkim w pielgrzymkach pieszych, w sanktuarium odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia NMP.

Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosił abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zastanawiał się, jaka jest najgłębsza treść uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Jest nią wiara Maryi i miłość Chrystusa, potężniejsza od zła i śmierci – odpowiadał. – Jaką odwagą wykazała się młoda dziewczyna z Nazaretu, kiedy odpowiedziała posłuszeństwem wiary wobec Boga, który objawił swój tajemniczy, a zarazem trudny do zrozumienia, w wymiarach kobiecej natury, plan zbawienia ludzi przez jej Boże macierzyństwo – mówił dalej kaznodzieja.

„Nie zapominamy, że Maryja jest również obrazem Kościoła, który na ziemi rodzi wierzących w Chrystusa i staje do bezlitosnej walki przeciwko siłom kłamstwa, zła i śmierci” – tłumaczył metropolita częstochowski.

Dalej zaznaczył, że nie wolno wątpić w przyszłe zmartwychwstanie w Chrystusie, bo wówczas „dar zbawienia w Jezusie Chrystusie staje się złudnym i niepotrzebnym”. „Czyż nie doświadczamy tej rzeczywistości, skoro po raz kolejny proponuje się nam na ziemi polskiej wolność od Chrystusa i Jego Krzyża, poprzez spychanie religii chrześcijańskiej do spraw prywatnych, a rzekomo Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, zapewniając neutralność światopoglądową państwa, zabrania uzewnętrzniać przekonania religijne w życiu publicznym?” – pytał abp Depo.

Jak dodał, „problem ten jest aktualny we wszystkich dziedzinach życia, ale zwłaszcza w obronie życia pod sercem matki i edukacji publicznej”.

Rano Mszy św. dla pątników, którzy przyszli w pielgrzymkach ze stolicy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że dla Polski rozpoczyna się teraz czas wielkiej pracy duchowej przed obchodami Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r. - Czeka nas przede wszystkim duchowa praca, duchowe przygotowanie, abyśmy potrafili młodzieży świata, polska młodzież i my, wszyscy Polacy, dać świadectwo żywej wiary, która jest fundamentem życia osobistego i całego życia społecznego, które bez tego fundamentu będzie mało wiarygodne i mało przekonujące a wręcz przeciwnie, będzie tym co odprowadza nas od troski od człowieka, o jego godność - mówił kard. Nycz zauważając, że trzy lata to tylko pozornie dużo czasu.

W kazaniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski podkreślił, że „przychodzimy na Jasną Górę, by podzielić i pomnażać radość Kościoła z dzisiejszej uroczystości Wniebowzięcia NMP”. - To w Niej szukamy wzoru dla naszego życia, dla naszej wiary i naszego zawierzenia, wzorem minionych pokoleń widzimy w Niej Matkę i Królową, i Jej chcemy zawierzyć Kościół i Ojczyznę, by dać przykład tym, którzy przyjdą po nas – mówił o. Roman Majewski. Podkreślił, że „czynimy to razem z Kościołem i w Kościele, w jedności z pasterzami i z kapłanami, w posłuszeństwie z nauką Kościoła”.

W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie 14 150 osób. Były to: 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza, 33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 30. Praska Pielgrzymka Rodzin, Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i 22. Pielgrzymka Niepełnosprawnych.

Najliczniejsze, jak dotychczas, w tym roku piesze pielgrzymki to licząca 8,5 tys. pątników kompania krakowska, radomska z liczbą ponad 7 tys. i warszawska - prowadzona przez paulinów, w której przyszło prawie 7 tys. osób.

Najdłuższą trasę przeszły: grupa kaszubska wyruszająca z Helu - 638 km w 19 dni, pielgrzymka szczecińsko-kamieńska, grupy z Łukęcina - 636 km w 20 dni i Świnoujścia - 626 km w 19 dni, a także grupa z Ustki - 630 km w 19 dni.

- Pielgrzymki są wyrazem miłości Polaków do Maryi, a częstochowskie sanktuarium jest tego najlepszym dowodem – mówił abp Józef Kupny z Wrocławia. Z kolei abp Andrzej Dzięga ze Szczecina nazwał pielgrzymki zasiewem ziarna wiary na polskiej ziemi.

Pątnicy zgodnie podkreślają, że choć tegoroczna droga do Częstochowy była wyjątkowo trudna, ze względu na upały, to z pewnością warto było taką ofiarę złożyć.

W pielgrzymkach udział bierze coraz więcej gości z zagranicy, co przypomina o powszechności Kościoła.
W drodze pątnicy modlili się o przymnożenie wiary, za Kościół, papieża, Ojczyznę, zapraszali Maryję na szlak peregrynacji i przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Stawali także w obronie krzyża, by był szanowany i miał należne miejsce w życiu publicznym.

Obok kilkudziesięciu diecezjalnych kompanii na Jasną Górę przybyły także pielgrzymki: strażaków, żołnierzy, studentów, niepełnosprawnych, a nawet bezdomnych i więźniów. Aż z Lublina na koniach dotarli ułani.

Pątnikom towarzyszyły grupy duchowe, składające się z tych, którzy wyruszyć na trasę nie mogli. Duchowi pątnicy Radia Jasna Góra zamiast tzw. wpisowego przynosili przybory szkolne dla biednych rodzin, które przekazane zostały do Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

Pątnicy i przewodnicy podkreślają, że mimo wzrastającej biedy, Polacy nadal są bardzo gościnni i otwierają swoje serca i domy dla pielgrzymów.

W szczególnym czasie pielgrzymkowym Jasna Góra włącza się w Europejską Inicjatywę Obywatelską „Jeden z Nas”. Jej celem jest zbiórka miliona podpisów pod projektem zmiany prawa europejskiego, tak, by zablokować finansowanie przez Unię instytucji zajmujących się szerzeniem aborcji i eksperymentowaniem nad embrionalnymi komórkami macierzystymi.

Formularze i podpisy w ramach akcji „Jeden z Nas” składać można na Jasnej Górze przy stoiskach „Niedzieli” umieszczonych na błoniach i przy Domu Pielgrzyma. Konieczny jest numer PESEL.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry ogólnie w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 2 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło 155 pielgrzymek pieszych. Wędrowały w nich 93 tys. 134 osoby.
Dotarło także 68 pielgrzymek rowerowych, w których przyjechało 4 tys. 661 osób. W 12 pielgrzymkach biegowych przybyło 360 wiernych a grupie konnej dotarło 16 osób.

Kolejna duża grupa odprawiających rekolekcje w drodze przybędzie na Jasna Górę na uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg