Turecki polityk chce narzucić Niemcom brak krzyża na sali sądowej.
- Krucyfiks na ścianie Sali sądowej narusza laicki charakter państwa prawa – stwierdził poseł do tureckiego parlamentu Mahmut Tanal, protestując przeciwko krzyżowi w sądzie w Monachium. Tanal jest posłem centro-lewicowej Republikańskiej Partii Ludowej do tureckiego parlamentu i członkiem tureckiej delegacji na procesie terrorystów z ugrupowania Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), który odbywa się właśnie w RFN.
Zdaniem Tanala krzyż w sali sądowej nie ma czego szukać i powinien zostać „natychmiast” z niej usunięty. Sędziowie nie przychylili się do jego wniosku. Polityk uważa, że krzyż jest dla niechrześcijan symbolem „zagrożenia”. Aktywiście nie podoba się również, że przed procesem został przeszukany przez niemieckich policjantów.
Proces członków i pomocników NSU rozpoczął się w monachijskim sądzie w poniedziałek. Kobieta i czterech mężczyzn to oskarżeni o udział w zamordowaniu 10 osób, w tym 8 Turków – celem grupy było „oczyszczenie Niemiec z imigrantów”. Sprawa budzi w Niemczech wielkie emocje. Uczestnictwo tureckich parlamentarzystów w rozprawie w charakterze widowni nie jest obowiązkowe, w przeciwieństwie do szacunku wobec zwyczajów państwa-gospodarza procesu.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.