Aborcjoniści nie mieli racji

Irlandia: nie odmowa aborcji, lecz błędy lekarzy przyczyną zgonu Hinduski

To zaniedbania lekarzy, a nie odmowa aborcji były przyczyną śmierci Savity Halappanavar – orzekł dziś jednomyślnie irlandzki sąd. Hinduska zmarła w październiku ub.r. w szpitalu uniwersyteckim w Galway w zachodniej Irlandii.

W przekonaniu jej męża przyczyną śmierci była odmowa tak zwanej aborcji terapeutycznej. Savita była 17 tygodniu ciąży. Śledztwo sądowe jednak wykazało, że zgon nastąpił w wyniku zakażenia krwi i błędów w sztuce lekarskiej. Lekarz opiekująca się chorą przyznała, że nie sprawdziła wyników analiz.

Sprawa Savity Halappanavar została wykorzystana przez lobby proaborcyjne, domagające się legalizacji przerywania ciąży na życzenie. W efekcie w parlamencie Irlandii odbyły się debata i głosowanie nad projektem ustawy zezwalającej na aborcję w przypadku zagrożenia zdrowia matki. Socjalistyczna deputowana Clare Daly, która zgłosiła proaborcyjny projekt, argumentowała, że zwlekanie z przyjęciem ustawy może doprowadzić do tragicznych konsekwencji, takich jak śmierć Savity. Jednak izba niższa parlamentu Irlandii odrzuciła propozycję proaborcyjnego prawa 29 listopada ub.r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, IRLANDIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg