W minionym tygodniu parlament Irlandii w pierwszym czytaniu większością głosów przyjął ustawę zezwalającą na aborcję w przypadku zagrożenia życia matki.
Największy sprzeciw katolickich biskupów wywołuje zapis pozwalający na zabicie dziecka wskutek samobójczych myśli jego matki. Usunięcia zapisu domagało się także kilku posłów rządzącej partii Fine Gael. Partyjne władze twierdzą jednak, że to niemożliwie. Irlandzcy biskupi chcą także uchylenia partyjnego przymusu głosowania w tej moralnej kwestii. Minister sprawiedliwości zaznaczył jednak, że ma nadzieję, iż wszyscy zagłosują zgodnie z nakazem – niesubordynowanym grozi wyrzucenie z partii.
Aborcja w momencie zagrożenia życia kobiety jest oficjalnie legalna już od 1992, jednak z powodu licznych kontrowersji, regulacja praktycznie nie funkcjonuje. Od 2010 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu naciska na rząd Irlandii, by sprecyzował prawo i umożliwił jego autentyczne stosowanie.
W referendum przeprowadzonym w 2002 roku Irlandczycy opowiedzieli się przeciw liberalizacji prawa. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, będzie ona niezgodna z wolą społeczeństwa.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.