Irlandia: Aborcja legalna

Od Nowego Roku w Irlandii weszła w życie budząca liczne sprzeciwy uchwalona 12 lipca 2013 r. ustawa dopuszczająca przerywanie ciąży w sytuacji, gdy zachodzi "realne i istotne zagrożenie dla życia kobiety".

Pod tym pojęciem rozumie się zarówno zagrożenie w postaci choroby, jak i ryzyko samobójstwa. Zgodnie z ustawą o "ochronie życia w czasie ciąży" (The Protection Of Life During Pregnancy Act) aborcja jest możliwa, gdy dwóch lekarzy po zbadaniu kobiety zgodnie zaświadczy, że zagrożenia dla jej życia można uniknąć tylko przez zabójstwo dziecka. W nadzwyczajnych sytuacjach, gdy kobiecie grozi śmierć, dopuszczalna jest zgoda jednego lekarza. Jeśli kobieta grozi odebraniem sobie życia z powodu ciąży, zgodę na aborcję musi wyrazić trzech lekarzy.

Rząd w Dublinie był pod presją dostosowania przepisów prawnych do orzeczenia Sądu Najwyższego Irlandii z 1992 r., który w głośnej sprawie 14-letniej ofiary gwałtu (tzw. sprawa X) orzekł, że aborcja jest prawnie dopuszczalna w przypadku realnego i istotnego zagrożenia dla życia kobiety. W 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w innej sprawie (tzw. A, B i C) orzekł, że Dublin nie sprecyzował legalności aborcji w sytuacji, do której odnosiło się orzeczenie Sądu Najwyższego, i zalecił uściślenie tej kwestii.

W ostatnich 30 latach Irlandczycy pięciokrotnie odrzucali w referendach propozycję zalegalizowania aborcji. Ustawie zdecydowanie przeciwny był abp Dublina Diarmuid Martin i Kościół katolicki. 9 czerwca na ulicach Dublina przeciwko przyjęciu ustawy protestowało co najmniej 40 tys. osób, co było największą w historii kraju demonstracją w obronie życia nienarodzonego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Monocyt
  01.01.2014 21:23
  aborcję wprowadzono w Irlandii po głośnej sprawie kobiety o nazwisku Savita Halappanavar, której odmówiono zabicia dziecka i przez to sama zmarła
 • saherb
  02.01.2014 09:08
  Jeżeli istnieje "zagrożenie samobójstwem", to takie kobiety należy umieszczać w psychiatryku i trzymać "pod kluczem", żeby sobie nic nie zrobiły, a nie od razu zabijać ich dzieci. Tak samo można by też zalegalizować zabijanie noworodków i starszych dzieci aż do wieku szkolnego, bo ich matki też mogą mieć jakiś "gorszy dzień" i popełnić samobójstwo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.