Grekokatolickie duszpasterstwo w Ziemi Świętej

Melchici udostępnią grekokatolikom świątynie

Porozumienie w sprawie duszpasterstwa ukraińskich grekokatolików w Ziemi Świętej arcybiskup większy kijowsko-halicki zawarł z melchickim arcybiskupem Akki w Izraelu. 5 kwietnia abp Swiatosław Szewczuk spotkał się z abp. Eliasem Chacourem w Hajfie.

Oba obrządki łączy ta sama bizantyjska liturgia, tyle że melchici sprawują ją po arabsku i częściowo po grecku. Melchicki hierarcha wyraził gotowość udostępnienia Ukraińcom takiej liczby świątyń, jaka będzie im potrzebna. W Ziemi Świętej nie brakuje miejsc kultu, a tylko księży znających ukraiński.

Abp Swiatosław Szewczuk udał się do Izraela, by odwiedzić wiernych swego obrządku. W Galilei przebywa według oficjalnych danych 7 tys. ukraińskich grekokatolików, a nieoficjalnie dwa razy więcej. Liczni są też na południu Izraela. Przyjechali tam głównie w celach zarobkowych. Ukraińskie Liturgie greckokatolickie sprawuje się tylko w dwóch miastach: Hajfie i Tel Awiwie-Jafie. Nie znajdując własnych duszpasterzy, grekokatolicy idą nieraz do protestantów, wśród których są też misjonarze znający ukraiński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg