Program duszpasterski dla Kościoła w Polsce na lata 2013 – 2017 będzie przebiegać najprawdopodobniej pod hasłem: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.
Podstawowym jego celem ma być przyjęcie i ożywienie osobistej wiary w Syna Bożego, która owocuje zaangażowaniem w życie wspólnoty i świadectwem życia chrześcijańskiego.
O wstępnym projekcie nowego programu rozmawiano podczas obrad Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, 22 stycznia br. w Warszawie. Przewodniczył im abp Stanisław Gądecki.
Realizacja nowego, czteroletniego programu duszpasterskiego rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu 1 grudnia br. Hasło pierwszego roku brzmi: “Wierzę w Syna Bożego”. Wstępny, zaprezentowany w pierwszym dniu obrad Komisji przez jej sekretarza ks. Szymona Stułkowskiego projekt programu przewiduje następujące priorytety na rok 2013/2014:
- Słowo Boże – propagowanie Biblii jako Słowa Bożego, ukazywanie jej ważności w życiu chrześcijańskim oraz pogłębianie duchowości biblijnej,
- Ewangelizację, a w jej ramach podjęcie różnorodnych działań preewangelizacyjnych i przeprowadzenie rekolekcji kerygmatycznych, oraz wsparcie wiernych, by mogli znaleźć swoje miejsce we wspólnotach,
- Katechezę dorosłych przed chrztem dziecka – rozszerzenie i pogłębienie katechezy rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka.
W ramach pierwszego bloku, poświęconego Słowu Bożemu – informuje ks. Stułkowski - zachęcać się będzie do różnorodnych działań popularyzujących znajomość Biblii oraz do tworzenia parafialnych kręgów biblijnych. Ważnym momentem tego roku będzie uroczyste wręczenie Ewangelii św. Marka wiernym w każdej parafii co ma nastąpić w Niedzielę Biblijną. Propagowane też będzie Dzieło Biblijne. Zakłada się również aktywne włączenie tego stowarzyszenia w realizację programu.
W ramach działań ewangelizacyjnych – wyjaśnia ks. Stułkowski - schemat działań byłby następujący: preewangelizacja – rekolekcje kerygmatyczne – tworzenie wspólnot.
Szczególnym momentem roku „Wierzę w Syna Bożego” jest projekt „rekolekcji kerygmatycznych” jakie miałyby być przeprowadzone w okresie Wielkiego Postu w każdej polskiej parafii. Miałyby one swoje dopełnienie w Wigilii Paschalnej 2014 r., której centralnym punktem będzie odnowa przymierza chrzcielnego.
Sekretarz komisji duszpasterstwa zauważył, że konieczną rzeczą jest przygotowanie osób, które przeprowadzą działania ewangelizacyjne i rekolekcje kerygmatyczne. Dobrym wstępem do tego działania może być II Kongres Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu 2013 r. w Warszawie. Także I Ogólnopolski Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich, który również we wrześniu br. odbędzie się w Licheniu. Obecni tam członkowie duszpasterskich rad parafialnych mogliby zostać zainteresowani radnych projektem rekolekcji kerygmatycznych w parafiach oraz tworzeniem wspólnot.
Ważnym priorytetem najbliższego roku duszpasterskiego – podkreśla ks. Stułkowski – ma być także przedchrzcielna katecheza rodziców i chrzestnych. Wynika to stąd, że działania pastoralne tego roku skierowane są głównie do osób dorosłych. Celem tegorocznych działań w tym zakresie winno być rozszerzenie i pogłębienie przygotowania rodziców i chrzestnych do chrztu dziecka. Katechezy te mogliby prowadzić duszpasterze lub przygotowani świeccy katechiści.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.