Katolicka Komisja Sprawiedliwości i Pokoju w Kenii (CJPC) wezwała rząd do powstrzymania przemocy na tle etnicznym i religijnym.
Jej eskalacja w ostatnich dniach zagraża pokojowemu przeprowadzeniu wyborów prezydenckich i parlamentarnych 4 marca przyszłego roku. Od początku listopada w starciach z mniejszością somalijską zginęło już 50 osób.
40 policjantów zabito na północy kraju, a trzech żołnierzy – przy granicy z Somalią. Z kolei kilkanaście osób straciło życie w dzielnicy Eastleigh w Nairobi. Zamieszkują ją w większości Somalijczycy, których w Kenii podejrzewa się o wspieranie islamskich bojowników z Al-Shabaab. Operację przeciwko tej organizacji prowadzą w Somalii wojska kenijskie.
W oświadczeniu odczytanym przez przewodniczącego komisji abp. Zacchaeusa Okotha wydarzenia te określono mianem „szokujących i przerażających”. Zdaniem Kościoła obnażają one bezczynność władz w Nairobi. „Rząd musi zrobić coś więcej niż organizowanie pogrzebów. Powinien ustanowić w całym kraju dzień żałoby na cześć ofiar” – napisano. Oświadczenie ostrzega także przed możliwością wykorzystania napięć społecznych i etnicznych przez polityków startujących w wyborach. Kończy je apel do wszystkich Kenijczyków, zachęcający do pokojowego współistnienia i pracy na rzecz pojednania.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.