Obchody 500-lecia reformacji powinny mieć formę liturgii pokutnej – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Wczoraj zakończyła się w Watykanie sesja plenarna tej dykasterii. Była na niej mowa o wielkiej rocznicy protestantyzmu, która przypada w 2017 r., i o tym, jak Kościół katolicki powinien się włączyć w rocznicowe obchody. Zdaniem kard. Kocha trzeba pamiętać, że reformacja nie przyniosła zamierzonych rezultatów, ani nie doprowadziła do odnowy Kościoła. Wina jest po obu stronach. Przesądziły o tym zarówno względy teologiczne, jak i polityczne – podkreśla szef ekumenicznej dykasterii.
„Z jednej strony Marcin Luter wprowadził wiele elementów pozytywnych – powiedział kard. Koch. – Namiętnie poszukiwał Boga, był całkowicie oddany Chrystusowi. Nie chciał podziałów, lecz odnowy całego Kościoła. Jednakże nie zdołał tego uczynić. I to trzeba powiedzieć. Mówi o tym protestancki teolog i ekumenista Wolfhart Pannenberg. Twierdzi on, że reformacja zakończyła się klęską, a konsekwencją tego były krwawe wojny religijne w XVI i XVII w. Czy można objąć to wszystko, czyli pozytywne pragnienia Marcina Lutra i tragiczne konsekwencje reformacji, w jednych hucznych obchodach? Wydaje mi się to bardzo trudne”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.