Rzeczywistym sprawdzianem demokracji i wolności jest obrona praw do wychowania przynależnych rodzinie - mówił kard. Zenon Grocholewski podczas odbywającej się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencji naukowej zatytułowanej „Religia i etyki w edukacji publicznej”.
Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej podkreślił, że gwarancja wolności wychowania swoich dzieci według własnego sumienia wypływa z prawa naturalnego, które poprzedza kompetencje państwa.
Kard. Grocholewski dodał, że wychowanie dzieci jest prawem, które z jednej strony powinno być strzeżone wolnością, z drugiej zaś wspierane i uzupełniane przez całą społeczność zgodnie z zasadą pomocniczości.
Podsumowując kardynał Grocholewski podkreślił, że obecność nauczania religii w szkołach publicznych stanowi nie tylko prawo, ale także wymóg koncepcji antropologicznej opartej na transcendentnym wymiarze istoty ludzkiej. Bez tego przedmiotu uczniowie zostaliby pozbawieni istotnego elementu dla swoje formacji i osobistego rozwoju.
Zdjęcie ciała chłopca, wyrzuconego przez morze na plażę, obiegło światowe media.
Nadzwyczaj poruszający dla Franciszka był niedzielny etap jego podróży.
Ostatnim publicznym wydarzeniem papieskiej podróży do Iraku była Msza w Irbilu.
Papież Franciszek zobaczył dziś na własne oczy ogrom zniszczeń dokonanych przez Państwo Islamskie.
Franciszek modlił się dziś rano za wszystkie ofiary wojny w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.
Wizyta w irackim Kurdystanie ma trzy etapy. Zwieńczy ją Msza z udziałem 10 tys. wiernych.