Biało-czerwone znicze w Jerozolimie

Nad polskimi mogiłami rozsianymi na różnych cmentarzach Ziemi Świętej tradycyjnie modlono się za zmarłych we Wszystkich Świętych.

Droga Krzyżowa w intencji wszystkich zmarłych przeszła uliczkami starego miasta w Jerozolimie. Nad polskimi mogiłami rozsianymi na różnych cmentarzach Ziemi Świętej tradycyjnie modlono się za zmarłych we Wszystkich Świętych. Na grobach naszych rodaków zapłonęły znicze oraz zostały złożone kwiaty i wieńce w biało czerwonych kolorach.

Duszpasterze wraz z przedstawicielami polskiej placówki dyplomatycznej w Izraelu oraz liczną Polonią Ziemi Świętej nawiedzili wszystkie ważniejsze skupiska polskich mogił na tutejszych cmentarzach w Hajfie, Jafie, Ramle oraz Jerozolimie.

Dzięki zaangażowaniu polskich sióstr zakonnych i kapłanów mogiły zostały wyczyszczone oraz przystrojone kwiatami. W Jerozolimie polskie siostry elżbietanki sprowadziły z kraju jednakowe czerwone lampki na każdy z 86 grobów. Polscy pielgrzymi dołożyli do każdej mogiły jedną białą świecę tworząc w ten sposób symboliczne biało-czerwone znicze.

Modlitwa za zmarłych rodaków w Jerozolimie miała szczególną wymowę. Katolicki cmentarz na Syjonie leży bowiem blisko doliny Cedronu zwanej również doliną Jozafata, gdzie pobożnościowa tradycja umiejscawia objawienie się zmartwychwstałego Pana, sędziego żywych i umarłych, w dniu sądu ostatecznego.

Lokalnie chrześcijanie Ziemi Świętej nawiedzają groby swoich bliskich zmarłych w liturgiczne wspomnienie Wszystkich Zmarłych, czyli w Dzień Zaduszny. W Jerozolimie wielu wiernych uczestniczyło w tradycyjnej żałobnej Mszy celebrowanej w kościele parafialnym Najświętszego Zbawiciela, po której odbyła się procesja na katolickie cmentarze na Syjonie. Wraz z franciszkanami modlono się najpierw na cmentarzu zakonnym przy Wieczerniku, a następnie na parafialnym cmentarzu, na terenie którego znajduje się kwatera 86 polskich grobów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.