Jak zdefiniować "przeciętną wrażliwość" społeczną? Subiektywny przegląd prasy.
Doniesienia zza oceanu i tak zwane rewelacje smoleńskie z pewnością zepchną na drugi plan wczorajszą odpowiedź prawną Sądu Najwyższego w sprawie Adama Darskiego. Szkoda, bo zarówno stanowisko Sądu jak i pierwsze jego omówienia mogły by zapoczątkować dyskusję o tak delikatnej materii, jaką są uczucia religijne i o granicach wolności nie tylko w wypowiedziach artystów. Takiej dyskusji prawdopodobnie nie zapoczątkują pierwsze komentarze, jakie pojawiły się w Rzeczpospolitej i Wyborczej. Nie służy jej bowiem ani pisanie o „pożytecznych idiotach” i „rżnących głupa” (Dominik Zdort – Rzeczpospolita), ani zawężenie problemu do sporu pomiędzy Darskim a Nowakiem (Bogdan Wróblewski – Wyborcza).
W tym kontekście nabiera znaczenia dyskusja, zapoczątkowana przez Jerzego Sosnowskiego w lipcowym, a kontynuowana przez ks. Andrzeja Dragułę w listopadowym numerze miesięcznika „W drodze”. Lista pytań, z którymi próbuje zmierzyć się ostatni, jest długa. „Jakie intencje przyświecały artystom? Jak powinni reagować chrześcijanie? Należy czy nie należy się oburzać? Iść czy nie iść do sądu? I kto miałby o tym wszystkim zdecydować?” Że odpowiedzi nie są ani proste, ani łatwe, świadczy chociażby podjęta przez autora próba zdefiniowana tak zwanej „przeciętnej wrażliwości” społecznej.
Warto zwrócić uwagę, że pisząc o ostatniej (wcale nie przeciętnej) i próbując odpowiedzieć na pytanie o sposoby reagowania na bluźniercze prowokacje, ks. Draguła odwołuje się między innymi do świętych Ambrożego i Bazylego Wielkiego. „Święty Ambroży twierdził, że ‘lepiej postępuje ten, kto lekceważy obrazę, niż ten, kto nad nią boleje. Kto bowiem nie dba o nią, tak ją lekceważy, jak gdyby jej nie czuł, kto zaś martwi się, doznaje tak wielkiego udręczenia, jak gdyby dotkliwie ją odczuł” (Obowiązki duchownych I 6,22).
Sądy będą wydawały różne decyzje. O obiektywizm i powszechną zgodę w tej domenie zawsze będzie trudno, ale wspinanie się ponad poprzeczkę, ustawioną przez świętego Ambrożego – to zadanie dla wszystkich wierzących. Możliwe do wykonania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.