Exodus chrześcijan z Bliskiego Wschodu nie ustaje. W związku z tym także w Europie wzrasta liczba wywodzących się stamtąd katolików różnych obrządków wschodnich.
Dotyczy to również maronitów, dla których Benedykt XVI utworzył w Paryżu eparchię Matki Bożej Pani Libanu. Dotychczas poza Libanem i innymi krajami bliskowschodnimi mieli oni diecezje jedynie w obu Amerykach i w Australii.
Pierwszym ordynariuszem paryskiej eparchii maronickiej Papież mianował 61-letniego ks. Nassera Gemayela, dotychczasowego proboszcza parafii św. Tekli w Masqua w archidiecezji Antelias w Libanie. Będzie on równocześnie wizytatorem apostolskim wiernych obrządku maronickiego w Europie zachodniej i północnej.
Biskup nominat Nasser Gemayel jest absolwentem libańskich uniwersytetów Ducha Świętego w Kasliku i św. Józefa w Bejrucie. Studiował też we Francji na uniwersytecie katolickim w Lyonie i uzyskał doktorat na paryskiej Sorbonie. Później pracował duszpastersko w kilku libańskich parafiach i wykładał na wyższych uczelniach. Jest znawcą języka syryjskiego, używanego w liturgii maronickiej.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.