Exodus chrześcijan z Bliskiego Wschodu nie ustaje. W związku z tym także w Europie wzrasta liczba wywodzących się stamtąd katolików różnych obrządków wschodnich.
Dotyczy to również maronitów, dla których Benedykt XVI utworzył w Paryżu eparchię Matki Bożej Pani Libanu. Dotychczas poza Libanem i innymi krajami bliskowschodnimi mieli oni diecezje jedynie w obu Amerykach i w Australii.
Pierwszym ordynariuszem paryskiej eparchii maronickiej Papież mianował 61-letniego ks. Nassera Gemayela, dotychczasowego proboszcza parafii św. Tekli w Masqua w archidiecezji Antelias w Libanie. Będzie on równocześnie wizytatorem apostolskim wiernych obrządku maronickiego w Europie zachodniej i północnej.
Biskup nominat Nasser Gemayel jest absolwentem libańskich uniwersytetów Ducha Świętego w Kasliku i św. Józefa w Bejrucie. Studiował też we Francji na uniwersytecie katolickim w Lyonie i uzyskał doktorat na paryskiej Sorbonie. Później pracował duszpastersko w kilku libańskich parafiach i wykładał na wyższych uczelniach. Jest znawcą języka syryjskiego, używanego w liturgii maronickiej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.