Maronicki patriarcha Béchara Boutros Raï stanowczo potępił „przerażający zamach”, do którego doszło 19 października w chrześcijańskiej dzielnicy Bejrutu.
W eksplozji samochodu-pułapki zginął szef libańskiego wywiadu gen. Wissam el-Hassan oraz siedem innych osób. Ponad 100 ludzi zostało rannych.
„Ten brutalny atak wymierzony w dowódcę sił specjalnych pokazuje, że rękami Zła są przestępcy, którzy nie boją się Boga ani osądu Historii – powiedział patriarcha Raï agencji Fides. – Liban wciąż żył wizytą Benedykta XVI, w czasie której papież podpisał adhortację apostolską Ecclesia in Medio Oriente i głosił Chrystusowy pokój na terytorium tego kraju. Atak w Bejrucie uderzył w pokój i radosne efekty papieskiej wizyty”.
Zwierzchnik libańskich maronitów wzywa swoich rodaków do wspólnych działań na rzecz pokojowej przyszłości, które udaremnią śmiercionośne plany przestępców. „Jesteśmy zasmuceni. Cierpimy z powodu ofiar i zniszczeń materialnych – powiedział hierarcha. – Ale nie stracimy wiary i nadziei. Zmartwychwstały Chrystus pokonał Zło i grzech. Prosimy Go o łaskę dla zabitych, rannych oraz ich rodzin. Tylko On jest wielkim i prawdziwym Pocieszycielem. Nie przestaniemy głosić Ewangelii Pokoju i Nadziei i będziemy pracować ze wszystkich sił, by ustabilizować sytuację w kraju. Liban, zraniony w swej godności, którą okazał światu podczas wizyty Papieża, pozostanie ziemią świętych i oazą pokoju i nadziei”.
Patriarcha Raï uczestniczy obecnie w obradach Synodu Biskupów w Watykanie. Wczoraj rano otrzymał telegram wystosowany w imieniu Benedykta XVI przez kard. Tarcisio Bertone. Znalazło się w nim zapewnienie o modlitwie papieża i jego współczuciu dla ofiar i ich rodzin.
Atak potępił także Wielki Mufti Libanu Mohammad Rashid Quabbani, nazywając go „olbrzymim przestępstwem zagrażającym bezpieczeństwu kraju.” „Cele zamachu są przejrzyste, a beneficjenci dobrze znani” – powiedział.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.